A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai az Európában kialakult tuberkulózishelyzetet a második világháború utáni legsúlyosabbnak minősítették, egyben felszólították az EU vezetőit: tegyenek többet, hogy leküzdjék a betegséget – adta hírül a BBC.
Az ENSZ egészségügyi világszervezete (WHO) szakértői arra hívták fel a figyelmet, hogy az új baktériumtörzsektől leginkább sújtott területek mind az unió határainál vannak. Évente 450 ezer tbc-s esetet regisztrálnak Európában és Közép-Ázsiában, amelyek közül 70 ezerért a gümőkórként is ismert betegség új kórokozó-változatai felelősek. A figyelmeztetés nyilvánosság elé tárásával egy időben a WHO és a Vöröskereszt közös kampányt kezdett, a járvány elleni harc érdekében. Ennek részeként közösen próbálják fokozni az egészségesek védettségét, felderíteni és kezelni a tuberkulózisos betegeket. A gümőkór miatt évente világszerte 1,7 millió ember veszti életét.
A tuberkulózis a Wikipédia összefoglalója szerint egy olyan cseppfertőzéssel terjedő betegség, amelyet a Mycobacterium tuberculosis okoz. Leginkább a tüdőre veszélyes, de megtámadhatja a központi idegrendszert, a nyirok- és a keringési rendszert, az ivarszerveket, a húgyutakat, a csontokat és az ízületeket is. A fertőzöttek csaknem kilencven százaléka tünetmentes, látens tbc-fertőzöttséggel él. Tíz százalék az esélye annak, hogy kifejlődik bennük a betegség, amely, ha nem kezelik, az esetek felében halálhoz vezet.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó