MI A MAGYAR?

2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez időben Petőfi költői lelkesedése sokszor fellobbant a cigányokért. Azok közé tartozott a szép Pila Anikó is, akinek lángoló fekete szemeiről, piciny kezeiről és lábairól sokat beszélhetnének azok a lepkék, melyek egy este a koltói ház szögletablakából alászállongtak.
Petőfi sajátszerű heves jellem volt: büszke és sértődékeny, igazi népembere a magánál kisebbek előtt, fidelis cimbora azok közt, kiket a barátság vele egyarányúvá tett, azok gúnyolhatták még verseit is; de hajthatatlan kevély satrapa volt mindenki irányában, akiről azt gyanította, hogy magát nálánál jobbnak tartja. Egy levelében Teleki Sándorhoz azt írja, „ön az egyetlen mágnás, akit a világon tisztelek”.
„Könnyelmüség szárnyát
Vállaimra vettem,
És a csapodárság
Pillangója lettem.”
E pillangó hajnalkavirága volt Pila Anikó.
Lelke bálványát meg nem tagadta volna a szőke angyalért; hanem amikor azt a bálványt detronálta, akkor odaültette helyébe a puszták szülöttét, a rongyos sátor leányát, a kóbor cigány vajda princessét.
Az idő múlt, aztán a szív felejtett; egy napon ismét vendégül állt Petőfi a koltói kastélyhoz. Szívesen látott, üdvözölt jó barát, mint azelőtt. De kedve nem volt; látszott, hogy valami nehéz feladaton töri a fejét.
Estenden mégiscsak előadta a baját Teleki Sándornak:
„Valamit szeretnék tőled kérni: de az igen nagy dolog.”
„Ami emberileg lehető, teljesítem.”
„Én házasodom. Nőmet nem tudom hová vinni. Utazásra pénzünk nincs; engedd meg, hogy mézesheteinket itt tölthessük Koltón.”
„A legnagyobb örömmel.”
„Még ez nem minden. Tovább is megy a kívánságom. Arra kérlek, hogy az alatt te tűnj el a házadtól, hadd legyünk mi itt egyedül.”
„Az is meglesz.”
„Még többet is kérek. Küldj el ettől a háztul minden cselédet, hogy ne maradjon itt kívülünk egy élő lélek se.”
„A Pila Anikót is?”
„Azt legelébb!”
És Teleki Sándor rögtön intézkedett, hogy minden cselédje elköltözzék a kastélyból, ki ide, ki amoda: a gazdatiszt lett megbízva, hogy az érkezendő vendégek ételéről s felszolgáltatásáról gondoskodjék, míg itt lesznek; ő maga átadta Petőfinek a kulcsokat, s elment Kolozsvárra ő is.
A Pila Anikó pedig Petőfi Sándortól kilenc szép új máriás húszast kapott, s azzal vette a vándorbotot, és ment a nagyvilágnak. A koltói ház szögletablakából pedig széttépett papírrongyok lepkéi szállongtak szét a levegőbe kiszórva. Ezek azok a lepkék, amik a szép cigány leányról tudnának beszélni, ha valaki összeszedte volna őket!
Harminc esztendeje bizony már ennek…
Fa sem maradt már meg azokbul, amiknek kérgébe a költő és ifjú szép neje neveik előbetűit vésték a koltói parkban. A szőlőlugas is elveszett, mely forró sóhajtásaiktól rezgett egykor. Új ültetés van a helyén.
Hanem a cigány leány még most is él, s őrzi a fájó emléket lelkében.
Teleki felkerestette őt, s én beszéltem vele. Azazhogy én csak hallgattam, hogy mit beszél. Egy kedves barátom, a megye orvosa kérdezé az árvát testi betegsége felől. Azt mondta a leány, hogy itt fáj nagyon a bal oldalon valami.
Azt talán a cigány leánynál is szívnek hívják. Panaszolta, mikor Teleki Sándor kérdezte, hogy éli világát, hogy sok rossz időt megért, kivált amíg a nagyságos úr nem volt a hazában: de most már jobb idő jár; mióta hazajött: ő jó úr, nem hagyja elveszni a régi cselédjét; segíti, ha nagy az ínség.
Nem régen is szegény Anikó más kóbor atyafiak miatt a csendbiztos elé került, megtudta ezt Teleki, csak e szót mondá a csendbiztosnak: „Petőfié volt”, s rögtön szabadon bocsáták Anikót. Egy sugára ennek a csillagnak, olyan varázzsal bír e földön, hogy rabokat kiszabadít!
Én is adtam szegény Anikónak három forintot, s írtam róla egy verset, biz az csak bankópénz volt, nem fényes húszas; s csak az én versem, nem Petőfié; de hát az ember olyan pénzzel törleszti a maga és barátjai tartozásait, amilyen van.
Mikor Petőfiről kérdezték, hogy emlékszik-e még rá, sietett ki a gyertyavilágról a sötétbe. Azt mondják, sokszor elkóborol „oda” Segesvárhoz, ahol hír szerint a költő nyugszik.
(Jókai Mór: Útleírások, 1876)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.