Progresszív semmitmondás

2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három év múlva azok lesznek többségben, akik azt mondják, előre kell menni, az ország többsége azt fogja mondani: de jó, hogy megcsináltátok – öntött lelket híveibe a baloldal vezére tegnap az MSZP úgynevezett Magyar Progresszív Társaság platformjának rendezvényén. Érdemes az elhangzottakból az MTI tudósítása alapján hosszabban is idézni. Tehát: „Ma Magyarországon vannak, akik azt mondják: forduljunk vissza, (…) és vannak páran, biztos vagyok benne, hogy egyre többen lesznek, és mély meggyőződésem, hogy 2010-re ők lesznek többségben, akik azt mondják: nem visszafordulni.” Gyurcsány Ferenc szerint az országnak progresszív, a modernizációt szolgáló változások sokaságára van szüksége. Majd az MSZP újdonsült elnöke – mintegy beváltva ígéretét, miszerint új tisztségében az ellenzék elleni, általa eddig kissé elhanyagolt küzdelemből is derekasabban kiveszi a részét – éles választóvonalat húzott a magyarországi bal- és jobboldal közé. Előbbi természetesen progresszív erőként előremozdítja az ország szekerét, míg utóbbi folyamatosan gyalázza politikai riválisát, s mozdulatlanságot kíván.
Biztos vagyok abban, hogy a szónok mély átéléssel, lelkesülten adta elő a mondandóját, ami a hallgatóságban is bizonyosan elérte a kívánt hatást. Az előadás pátoszától megfosztva azonban igencsak üresen zörög a tegnapra rendelt reformbeszéd. Talán nem csak nekem szúrt szemet, hogy a megszokott kommunikációs panelek mögül ezúttal is hiányzott a tartalom. Ha valaki nem csak lelkesedni és azonosulni akar, az egész egyszerűen nem értheti, miről és kinek beszél a szónok. Arra a kérdésre ugyanis nem kapunk semmiféle választ, hogy mi végre e nagy nekifeszülés. Mi a „reformok” célja? Miért kell új országot teremteni, és hol van e nagy menetelés részletes útiterve? Mitől lesz jobb a vizitdíjtól és a kórházak megrostálásától a magyar egészségügy? A Húzzunk bele! kampányszlogen érzelmi töltete ismerős, de most már az értelem oltárán is áldozni kellene. De jó, hogy megcsináltátok? De ugyan mit? És miért?
A miniszterelnök néhány röpke év alatt beszédeivel, nyilatkozataival a kormányzati cselekvés minden lehetséges irányát kipróbálta; mindent mondott meg annak az ellenkezőjét is. Hol radikális adócsökkentést akar, hol attól félti a magyar jövőt. Hol örül a nemzeti valuta árfolyam-erősödésének, hol csapásnak nevezi azt („beledöglünk az erős forintba”). Hol ráront állítólagos pártbeli riválisára, mert úgymond újságcikkekkel akar politikát formálni, hol egész reklámmellékletet telekörmöl a Népszabadságban. Hol nyafog az ellenzék gyalázkodásai miatt, hol gyalázza ellenfelét, és káromkodik.
Az istenadta nép egyelőre Gyurcsányék minden igyekezete ellenére sem akarja megérteni az országra kényszerített változtatások szükségességét, nem érzi át a „reformok” nagyszerűségét. A kétkedő értelem nem kap értékelhető és hiteles válaszokat. Nem is kaphat, mert ilyenek nincsenek; ha lennének, már észrevettük volna. De ne higgyük, hogy ezzel már most elrendeltetett a hazug és alkalmatlan kormány sorsa. A politika legalább annyira az érzelmekkel való játék, mint a racionális meggyőzés művészete. Ezért nem érdemes például előre lesajnálni a nemsokára hivatalba lépő kormányszóvivőt. Ki ne tudná, hogy a dekoratív kirakat könnyen megtéveszti a vásárlót?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.