Rokonokat jelölt a pécsi baloldal a bizottságokba

Nem sokon múlott tegnap, hogy – mint a városi közgyűlésben a Fidesz–KDNP-frakció egyik tagja, Hoppál Péter fogalmazott – Pécsett megalakuljon a szocialista zártkörű részvénytársaság. Páva Zsolt, az ellenzéki erők őszi polgármesterjelöltje a Móricz Rokonok című regényében leírt közállapotokhoz hasonlította a városi cégek fölötti kizárólagos ellenőrzést megcélzó szocialista határozati javaslatot. Az MSZP végül visszalépett.

Bóka Máté Ciprián
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többórás, botrányos vita után végül az MSZP frakciójának vezetése meggondolta magát, és hat helyet mégiscsak biztosított a pécsi ellenzéknek a legnagyobb gazdasági potenciálú önkormányzati cégek felügyelőbizottságaiban.
A vitát az váltotta ki, hogy a várost vezető baloldali koalíció a tegnapi közgyűlésen több önkormányzati cégnél is változtatni kívánt az igazgatótanácsok és felügyeleti bizottságok összetételén, oly módon, hogy miközben az ellenzéket teljesen kiszorították volna, kis híján az összes szocialista képviselő, illetve általuk javasolt szakértők és rokonok helyet kaptak volna a testületekben.
– Úgy tűnik, rokonok és feleségek is kellenek már Pécsett a bizottságokba, annyira elfogyott a baloldalt támogató értelmiség – mondta a vita során Révész Mária, a Fidesz frakcióvezetője, többek között Meixner András szocialista bizottsági elnök fiára célozva, akinek a neve mindenkinek szemet szúrt az előterjesztésben. (A felügyeleti testületekbe javasolt tagok között találtuk még például Sík László Lajos szocialista képviselő feleségét, illetve ifj. Pörös Bélát, aki a Baranya Megyei Közgyűlés volt szabad demokrata alelnökének a fia.)
A felismert személyek mellett voltak olyanok is, akiket nem lehetett azonosítani, ugyanis sem életrajzot, de még egy lakcímet sem csatoltak a nevek mellé az előterjesztők. Például a felsorolásban szereplő Varga Sándorból több mint egy tucat szerepel a pécsi telefonkönyvben.
A Fidesz frakcióvezetője a vita elején úgy fogalmazott: a demokrácia tűnik el Pécsről, ha a baloldal ezután nem hagyja az ellenzék ellenőrzési jogát érvényesíteni. Hangsúlyozta, a korábbi gyakorlat szerint ilyen terültekre szakembereket küldtek és nem képviselőket, s ha a szocialista frakció mégis megváltoztatná álláspontját, a Fidesz most is gazdasági szakértőket delegálna a város érdekeit a cégekben védő felügyeleti testületekbe.
Az amúgy jobbára hallgató MSZP-frakcióból Kablár János frakcióvezető az előterjesztést azzal indokolta, hogy a fideszes többségű megyei közgyűlés cégeiből a szocialista képviselőket is kiszorították, néhány jelentéktelen pozíciót kaptak csak meg. A jobboldal érvelése, egy ideig úgy tűnt, nem hatja meg a baloldalt, de mintegy kétórás vita után változni látszott a helyzet. Juhász István, a gazdasági bizottság szocialista elnöke, aki korábban az előző pécsi polgármester, Toller László jobbkezének számított, a Magyar Nemzet érdeklődésére a folyosón úgy nyilatkozott: véleménye szerint a politikai kultúrának jobban megfelelő javaslatot kellett volna előterjeszteniük.
Ez utóbbival érthettek egyet végül a szocialisták is, hiszen „drámai” fordulat következett be. Tasnádi Péter polgármester ugyanis szünetet rendelt el, majdnem másfél órás egyeztetés után bejelentette: frakciójuk változtat az előterjesztésen, és immár azt javasolják, hogy az ellenzék is kapjon hat helyet az önkormányzat legnagyobb gazdasági erejű cégeinek felügyelőtestületeiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.