Információink szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a napokban küldte meg az érintetteknek egyeztetés céljából a termőföld védelmével kapcsolatos új törvény tervezetét. Az ezzel kapcsolatos kormány-előterjesztés az indoklás szerint a földhasználati nyilvántartásra, a földhasznosításra, földvédelemre, valamint a talajvédelemre vonatkozó szabályozás kizárólag szakmai alapon nyugvó felülvizsgálatát tartalmazza. Az agrártárca a tervezetben kiemeli, hogy az előterjesztés tartalmilag nem változtatja meg a tulajdonszerzésre és a haszonbérletre vonatkozó szabályokat.
Bár a tervezett módosítások valóban a földvédelemre összpontosítanak, a részletekből kitűnik, hogy a jogalkotó – saját indokolásától eltérően – nem egy helyen a földtulajdonszerzés hatályos jogrendjén is változtatni kíván. Emellett segíti a külföldiekkel kötött illegális zsebszerződések terjedését azzal, hogy kiiktatja a felderítésükre korábban hozott rendelkezéseket – jelentette ki lapunknak Tanka Endre professzor, az MTA doktora, egyetemi docens. A javaslat például megszünteti a földhivatal – a tervezet fogalmazása szerint az ingatlanügyi hatóság – arra fennálló kötelezettségét, miszerint értesítenie kell az ügyészt, ha az ellenőrzés során tudomására jut, hogy a földhasználati szerződést nem jelentették be. Ugyancsak megszüntetnék a jelenlegi földtörvény azon bekezdését, amely szerint a szerződés megkötésétől számított 30 napon belül be kell nyújtani a földhivatalhoz azokat a szerződéseket, nyilatkozatokat, amelyeket a termőföldről a tulajdonszerzési tilalmak és korlátozások hatálya alá eső személyekkel kötöttek.
A zsebszerződések elleni küzdelem egyik fontos eleme, hogy minden olyan földhasználati szerződés, amit a hatóságokhoz nem jelentenek be – esetleg azért, mert el akarják titkolni –, automatikusan semmisnek számít. Ezt a féket teljes mértékben törölné az új tervezet. Mindez Tanka Endre szerint hallgatólagosan orvosolná a jogellenes, a törvényi tilalmakba és korlátozásokba ütköző, napjainkig megkötött jogügyleteket, amelyek a jogi személyek és külföldiek javára jogellenesen birtokot biztosítanak. A professzor felhívja a figyelmet arra, hogy a gazdaságszerkezeti összeírás adatai szerint már 2005 végén a külterület 28 százaléka részben külföldiek kezében lévő jogi személyek tulajdonában állt. A szakértő rávilágít arra, hogy ha a jelen előterjesztés hatályba lép, úgy már semmilyen jogi gát nem marad a külföldi tőke földpiaci terjeszkedése előtt.

Ókori tárgy került elő egy családi vitrinből