Sólyom: Eltűnt a zöldhóbortosság

A hét végén immár 17. alkalommal tartották meg a Környezet- és Természetvédő Szervezetek Országos Találkozóját. Bár az eseményen Persányi Miklós szakminiszter mellett Szili Katalin házelnök és Sólyom László köztársasági elnök is méltatta a civil szféra erőfeszítéseit, a zöldek szerint még mindig sok ütközőpont van az állami és a civil szféra között.

Bohus Anita
2007. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A március 15. és 18. között Kecskeméten megrendezett négynapos zöldforgatagon 320 szervezettől mintegy 530 szakértő és amatőr környezetvédő tanácskozott a legégetőbb környezeti problémákról. Bojtos Ferenc, a társszervező Csemete Egyesület elnöke elmondta, az agrár-környezetvédelem, a klímapolitika, a készülő nemzeti parki törvény és az erdészeti igazgatás változása mind ütközőpont az állami és a szakmai civil szféra között. A társadalmi szervezetek több mint 160 delegáltat szavaztak be a mintegy 90 bizottságba, ám sajnálatos, hogy ezek közül mindig van tíz olyan, ahol nem kíváncsiak a zöldekre, mert vagy össze sem hívják a szakmai testületet, vagy az érdemi döntés utánra halasztják az egyeztetést. Többen arról számoltak be, hogy a beruházások és a jogszabálytervezetek előkészítésénél az utolsó pillanatban vonták be őket a véleményezésbe, vagy csak angol nyelvű anyagot kaptak. További gond a támogatási források beszűkülése, a környezeti nevelő szervezetek a fennmaradásukért küzdenek.
Sólyom László szerint a környezetvédelmi mozgalom változik, ma már létszámában, struktúrájában, szakosodásában jelentős tekintéllyel bír, komoly szakmai tevékenységgé alakult. – A mozgalomból eltűnt a hóbortosság, nemzetközi kapcsolatai, nyert és vesztett ügyei komoly változást hoztak a zöld szervezetek életében, elismertségében – fogalmazott előadásában a köztársasági elnök, aki hangsúlyozta, hogy minden segítséget próbál nekik megadni, korlátozott lehetőségei ellenére. Változásként értékelte, hogy a korai időszak protestáló mozgalma mára előrenéző, tervező s a jövő generációért felelősséget vállaló szervezetté alakult. Sólyom László kiemelte, hogy a zöld- mozgalmaknak még mindig egyfajta „szabadságküzdelmet” kell folytatniuk az információszerzés területén, amelynek ma már legnagyobb gátja az üzleti szféra. – A paksi atomerőmű körüli titkolózás jó példa erre – mondta. Sólyom László beszélt arról is, hogy az állam által létrehozott civil szervezetek „szörnyszülöttek, jó trükkök, de nem mind rossz, mert vannak kivételek is”.
A részvevőket köszöntötte Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter, aki kiemelte, hogy a következő hét évben kétezermilliárd forint pályázati lehetőség áll a környezet- és természetvédelem rendelkezésére a különböző uniós forrásokból. – Ha megfelelően használjuk fel a támogatásokat, akkor ennek meg kell látszania Magyarország környezeti állapotán – tette hozzá a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.