Az anarcsi református templom

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisvárda délkeleti szomszédja, a ma kétezer lakosú Anarcs pár esztendő híján nyolc évszázada jelen van írott történelmünkben: 1212-ben Onorcz formában említi oklevél. A szabolcsi falu neve az etimológiai szótár szerint aranyat jelenthet. Egy 1270-ben kelt irat Szent László titulusú templomáról szól, ami azért különös, mert 1339-ben és 1374-ben az akkor már két részből álló település egyikén, Nagyanarcson Pál apostolnak szentelt kőegyházról, míg Kisanarcson ismeretlen patrocíniumú fakápolnáról írnak. A XIX. század végi Borovszky Samu-féle Szabolcs vármegye monográfia IV. (Kun) László király (1278–1290) idejében épült Szent Péter apostol plébániai egyházról tud – ember legyen a talpán, aki ezekből az egymásnak ellentmondó adatokból kihámozza a tényeket.
Annyi bizonyos, hogy – amint a környék településeinek zöme – Anarcs is a Gutkeled nemzetség felső-Tisza-vidéki birtokai közé tartozott. Első, román kori templomát az ebből a családból származó, a Báthoriakkal rokon Anarcsiak építették át gótikus formában Hunyadi Mátyás uralma alatt, 1470 és 1490 között. Szentélyének északi oldalán egy – rangos mecénásról árulkodó – két méter magas, keresztvirágos tornyú, szamárhátíves oromzatú szentségtartó fülke faragott kőgyámján ott látható az Anarcsi família sárkányfogas címere az elkészültét jelző 1475-ös évszámmal.
A szép arányú, keletelt tengelyű épület téglány formájú hajóból és kissé nyújtott, a nyolcszög három oldalával záródó hajóból áll. Eredetileg bordás kőboltozatáról csak a lépcsőzetesen kilépő saroktámpillérek tanúskodnak, csupasz fiókos dongái az újkori átalakításkor keletkeztek. Déli oldalán öt, utólag bővített csúcsíves ablak bocsátja be a világosságot. A hajó nyugati végéhez vaskos, négyszög alaprajzú torony kapcsolódik, földszintjén átjáróval a bejárathoz. A hajó sarkain látható haránttámpillérek is jelzik, hogy a templom középkori oromfala elé csak később, 1856–58-ban emelték a barokk harangtornyot. Az említett szentségházon kívüli másik becses műrészletet a hajó déli falán figyelhetjük meg: a faragott kőkeretes kapuzat stílusa érdekes művészettörténeti tanulsággal szolgál. A Mátyás korabeli érett magyar gótika jól ismert – Pozsonytól Budán át Kassáig, Kolozsvárig és Brassóig mindenütt látható – formaelemeit felvonultató fali fülke elkészülte után alig negyed évszázaddal, az 1500-as esztendő táján már teljesen letisztult, egyszerű mértani formát mutató, szinte a falba simuló oromdíszt faragott az ismeretlen mester. A lapos pálcatagozatok még a gótika szabályait követik, ám a derékszögekre szerkesztett klasszikus arányú, letisztult szemöldökkeret már az antik építészet formavilágának újjászületését, a reneszánsz művészet beköszöntét jelzi e falusi templom kapuján. (Követve a nyírbátori ferences, ma református templom frissen elkészült reneszánsz díszítő részleteit.)
Nem sokkal később, a XVI. század derekán reformátusok vették birtokukba a régi egyházat. Belsejét több lépésben átalakították a protestáns liturgia kívánalmai szerint. Fakarzatot ácsoltak a szentély keleti végébe, festett asztalosmunkákkal, padokkal rendezték be a tágas teret. A templom legújabb kori újjászületése a magyar millenniumhoz kötődik: 1998 és 2000 között példásan helyreállították a műemlék épületet.
Az ezredforduló óta örvendetesen felélénkült az Anarcson élt különc költőnő, Czóbel Minka (1855–1947) kultusza. Weöres Sándor az Arany és Ady közötti időszak legmodernebb, legmerészebb hangú magyar poétájának ítélte a világszínvonalú műveltségével és szecessziós művészetével a vidéki magányba visszavonult lírikust. Művei hosszú idő után újra olvashatók, s talán megmenekül a pusztulástól a Czóbel család 1820-ban épült kúriája, könyvtára. Az „anarcsi boszorkány” halának ötvenedik évfordulójára tudományos emléküléssel és irodalmi ünnepséggel emlékeztek április közepén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.