Érdekek a természetvédelemben

2007. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak bátran lépjenek fel a zöldtárca új vezetőjével szemben, és érvényesítsék az igényeiket – biztatta a gazdákat a mezőgazdasági termelők összejövetelén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő meleg, sőt baráti hangon beszélt, a társaságában lévő Gráf Józsefet pedig egyszerűen Jóskámnak szólította. Megemlítette azt is, hogy három évvel, vagyis 2013-ig szeretnék meghosszabbítani a külföldiek földvásárlását tiltó uniós moratóriumot.
Gyurcsány Ferenc új hangot ütött meg ezen a találkozón. Tavaly a miniszterelnök-jelöltek televíziós vitáján még azt mondta Orbán Viktornak, hogy „a mezőgazdasági politikát nem visszük le falura”. Magyarán: mi közük a vidéken élőknek ahhoz, hogy mi történik velük az elkövetkező időkben? Most készségesnek, megértőnek látszott. Erre nyilván több oka van. A legfontosabb valószínűleg az, hogy a Fidesz megnyerte az önkormányzati választásokat. Az erőviszonyok megváltoztak. A másik: kellemesebb egy tanácsteremben elbeszélgetni, mint a Kossuth térre esetleg traktorral felvonuló földművelőket meggyőzni bármiről. Tudjuk persze, a múlt év őszén, az őszödi beszéd kiszivárgása után a hazugságok ellen tiltakozni kívánó gazdákat kitiltották az Országház közeléből. Konkrétan Demszky Gábor főpolgármester alkotmánysértő önkormányzati rendeletet fogadtatott el arról, hogy a belvárosba traktorral behajtani tilos. A kollektív véleménynyilvánításra így akkor nem volt módja a vidék népének.
Nyomós érv végezetül, hogy az Alkotmánybíróság nemrégiben jóváhagyta a Fidesz és a KDNP azon népszavazási kérdését, amely a családi gazdálkodók elővásárlási jogát kívánja megteremteni, fenntartani. Az MSZP első reagálásai jelentéktelennek nevezték ugyan a referendumra bocsátható kérdéseket, köztük a gyógyszervásárlást, a kórház-privatizációt és a földek elővásárlási lehetőségét. Kezdettől tudható volt azonban, hogy a szocialisták tartanak a népszavazástól. Kiderült ez abból a kifogásból is, amelyet magánszemélyek nyújtottak be, de nem csupán magánérdekből az Országos Választási Bizottság határozata ellen, az Alkotmánybírósághoz. A beadványok s a felvetéseikre reagáló AB-állásfoglalás egyértelművé teszik: a gazdák elővásárlási joga a hazai földbirtok-politika lényegét érinti. A népszavazási kezdeményezés ellen tiltakozók ugyanis a nagybirtokok elsőbbségét látták veszélyben. A bíróság viszont arra figyelmeztetett, hogy a népszavazási kérdés szektorsemleges. A családi gazdálkodók – a jog szerint – kis- és nagybirtokkal egyaránt rendelkezhetnek. Ettől független az a kérdés, hogy valójában kik gazdálkodnak a több száz holdas földbirtokokon.
A kormányfőnek mindemellett igaza van: a gazdáknak szövetkezniük kell, és szövetkeznek is. Erre példa érdekérvényesítő szervezetük, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) létezése.
Hasonlóképp szervezetten lépnek fel érdekeik védelmében az erdőtulajdonosok. Az együttműködés természetesen fontos, hiszen a mindenkori agrárkormányzattal egyetértésre kell jutni a legfontosabb ügyekben. Tudvalévő, hogy sem az állami költségvetésnek, sem az uniós támogatásnak nem a kormány a tulajdonosa. Az igények megfogalmazása ugyanakkor nemcsak a mezőgazdasági, hanem a környezetvédelmi tárcával szemben is ajánlatos. Ezen a területen minden bizonnyal új korszak kezdődik azzal, hogy a hajdani állatkert-igazgató Persányi Miklóst most Fodor Gábor váltja a miniszteri poszton. Eddigi nyilatkozataiból ítélve Fodor bizonyítani akar saját pártja és a koalíció előtt is. A politikust épphogy csak megelőzte Kóka János az SZDSZ elnöki posztjáért folytatott küzdelemben. Fodor azóta kifejtette: tisztségre van szüksége ahhoz, hogy érvényre juttathassa az általa képviselt liberális elképzeléseket. Nem lehet kétségünk afelől, hogy komoly üzleti és más érdekcsoportok állnak az új miniszter mögött.
A gazdák szövetkezése, szervezett fellépése mostantól különösen fontos, sőt elengedhetetlen. A zöldtárca várományosaként Fodor Gábor azt mondta: ő főként a távlatokra tekint, a napi politikai, igazgatási tevékenységet másodlagosnak tartja. Hangsúlyozta: felelősek vagyunk az utánunk következő nemzedékek életminőségéért is. Talán a távlatos gondolkodás az oka, hogy az új miniszter hivatalba lépése előtt a kormányzat megváltoztatta a Vásárhelyi-terv megvalósításának határidejét. Az árvízi védekezést szolgáló hat víztározó megépítése eszerint 2007 vége helyett csak a következő évtizedben történhet meg. A munkálatokat eddig csupán két helyen indították el. Ez a döntés kétségkívül többszörösen érinti az utókort, hiszen a terhek egy részét az ő vállukra tették át.
Nem sikerült érdemi eredményt elérnie a zöldtárcának a Rába szennyezése ügyében sem. Az osztrák oldalon létesített bőrgyárakat hiába kérlelték, azok a magyar Külügyminisztérium állítólagos diplomáciai erőfeszítései ellenére sem tértek jobb belátásra. Fodor Gábor a távlatos gondolkodás jegyében veheti most kézbe a természetszennyezés ügyében készült aktákat. A Németországból ideszállított szemétbálák visszaküldésében is tevékeny részt vállalhat.
Fodor azt nyilatkozta: azzal a feltétellel fogadta el a miniszteri bársonyszéket, hogy az Országgyűlés ombudsmant választ a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletére. Az SZDSZ-es politikus arról nem beszélt, hogy az ötlet nem az övé. Tíz esztendeje, hogy Sólyom László törvénytervezetet dolgozott ki, a legutóbbi időkben pedig a köztársasági elnök többször szorgalmazta a jövő nemzedék szószólójának megválasztását. Külön is felvetette ezt abból az alkalomból, hogy az év közepén három ombudsman megbízatása lejár. Június végén – Lenkovics Barnabás után – Kaltenbach Jenő és Takács Albert is távozik. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettesi tisztségét, amelyet eddig Takács Albert töltött be, most felválthatnák az új intézménnyel: a jövő nemzedék szószólójának posztjával. A pártok erről már egyetértésre jutottak. A zöldigazgatás és általában a hazai környezetvédelem jelentéktelenségén, elégtelen voltán próbált változtatni Sólyom László azzal is, hogy természetvédelmi területeket, nemzeti parkokat keresett fel megválasztása után. Meghirdette az úgynevezett zöldelnökök mozgalmát. A környezet ügye mellett elkötelezett államfők mind nagyobb számban csatlakoznak kezdeményezéséhez.
Csak üdvözölni lehet, ha Fodor Gábor az államfő nagy ívű elképzeléseit követve szintén tenni akar a környezet, a természet védelméért a jövő nemzedékek szolgálatában is. A napi igazgatási feladatokat azonban nem becsülheti le. A zöldszervezetek, köztük a Védegylet képviselői többször is hangoztatták: az előző és a jelenlegi kormányzat célzottan leépítette, szétzilálta, kivéreztette a jogszabályok érvényesítésére hivatott zöldhatóságot. A nemzeti parkok gazdasági helyzete megroppant. A hatóságoknak sokszor már csak arra van erejük, hogy rányomják a pecsétet a hivatalos iratokra. Annak veszélye fenyeget, hogy tőkeerős üzleti körök építési, beruházási engedélyeket kérnek, és esetleg kapnak majd természetvédelmi területeken.
Egy reményünk lehet: a civil mozgalmak, kezdeményezések megerősödnek, a népszavazás pedig sikerre vezet. A mezőgazdaságból élők és a helyi önkormányzatok egyaránt rákényszerülnek arra, hogy védjék környezetüket, településeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.