Gyilkos szellem

k ö n y v e s h á z

Stefka István
2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedülálló munka. Tamáska Péter történész, levéltáros nem először lepi meg az olvasót tárgyi tudásával, mélyreható politikai elemzéseivel és fanyar humorával, amely átszövi írásait. Az úgynevezett felszabadulás utáni évtizedeket 1945-től 1990-ig meghatározták a kommunista diktatúra börtönei – a negyvenöt évig tartó börtöntörténelem. Tamáska napokban megjelent könyve a szocialista korszak börtönviszonyait elemzi egészen a rendszerváltásig, az 1990. évi közkegyelemig. A dokumentumokban, képekben gazdag Politikai elítélt kerestetik című kötet nemcsak bepillantást enged a valamikori börtönéletbe, a politikai foglyok világába, de egyben teljes képet kapunk arról is, hogy miként épült ki a magyarországi börtönvilág.
A kiegyezést követően a liberális kormányzat Szemere, Deák és Eötvös szellemében nagy erőfeszítéseket tett a modern börtönrendszer kialakítására, jelentős támogatást fordítva törvényhatósági fogházak és országos fegyintézetek építésére. A Csemegi-kódex öt nemét határozta meg a szabadságvesztésnek: a fegyházat, az államfogházat, a börtönt, a fogházat és az elzárást. A Csemegi-kódex az akkori Európában legkorszerűbbnek tartott angol és ír büntetés-végrehajtást ültette át, amely – a rabok érdekeltségére építve – a büntetés letöltésével fokozatosan közelítette őket a szabad élet követelményeihez. Ennek megfelelően az 1880-as évektől épült meg többek között a kishartai (ma Állampuszta), mezőgazdasági munkán alapuló közvetítő intézet, a szegedi Csillag börtön, a sopronkőhidai fegyintézet, a budapesti gyűjtőfogház (Gyűjtő), a budapesti törvényszéki fogház, a közismert Markó. Az első világháború előtt kilenc országos fegyintézet, 65 törvényszéki és 315 járásbírósági büntetés-végrehajtási intézet működött, de a mai Magyarországnál háromszor nagyobb területen az 1890-es évektől kezdve is csak 14–16 ezer fő körül mozgott a fogvatartottak létszáma. Az 1950-es években, ötvenhat után ez a létszám a többszörösére nőtt, nem beszélve a kitelepítettekről, a közbiztonsági őrizet alatt lévőkről, az állandó rendőri megfigyelés alatt állókról. Korom Mihály igazságügy-miniszter 1968-ban készített összesítője szerint az előző húsz év (1948-tól) politikai elítéltjeinek száma 73 938 főt tett ki. Csak politikai elítéltekről van szó, köztörvényesek ebben nem szerepeltek! E jelentés szerint 966 embert végeztek ki. Ehhez Tamáska Péter sem fűzött kommentárt – mert mik lehettek a valóságos számadatok?
A szerző szerint a magyarországi börtönviszonyok cezúráját nem Trianon jelentette – amely után csak hat országos büntetőintézet maradt Magyarországon –, hanem a szovjet megszállás. A szabadságvesztés fegyver lesz a „demokrácia ellenségei” ellen, s 1950-től a rabmunka modellje a szovjet munkatábor. Az ÁVO és a katpol börtöneiben a cél a bosszú, a zárkákba átültetik a háborús pszichózist és a kiélezett osztályharc minden bosszúszomját. Tamáska visszaemlékezésekkel, dokumentumokkal mutatja be, milyen furcsa börtönszociológiát állítottak össze az úgynevezett munkáshatalom urai. A tervgazdaságot segítve rengeteg bv-munkahely létesül, ahol együtt töltik a büntetés-végrehajtás éveit a papok az összes hitfelekezetből, horthysta tisztek, lebukott kommunisták és ávósok, SS-ek, Hunyadi-páncélosok, amerikai és jugoszláv kémek, kisgazdák, szociáldemokraták s végül minden rendű és rangú bűnözők, utcalányok, javíthatatlan alkoholisták, tolvajok. Ötvenhat után a kádári megtorlással a börtönökben is folytatódik a régi gyilkos szellem.
Tamáska Péter jól áttekinthető, remekül szerkesztett könyvet ad a kezünkbe. A fejezetek önmagukért beszélnek, mint például A büntetés-végrehajtás mint a politika szolgálólánya, amely arról szól, hogy a népbírák történelmet írnak, válogatott labdarúgók Kistarcsára kerülnek, vagy a vérpadkorszak visszatér. De képet kaphatunk a Rákosi-időszakban a börtönök forradalmáról, majd a Kádár-korszak idején az úgynevezett puha diktatúra keménységéről is. Megdöbbentőek Bibó István és Eörsi István kartotékjai, de ugyanúgy tanulságosak Obersovszky Gyula munkalapjai is. A szerző konklúziója, hogy a magyar társadalom 1945-től 1990-ig újra végigjárta a feudális vérpadkorszaktól a polgári börtönkorszakig tartó utat, csak még kegyetlenebbül meghajszolva.
(Tamáska Péter: Politikai elítélt kerestetik. Mundus Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, 2007. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.