Bár volt olyan lap, amelyik 310 forintos literenkénti benzinárjóslattal állt elő a nyárra, úgy tűnik, ezt a hetet megússzuk üzemanyagár-emelés nélkül – tegnap legalábbis nem érkezett áremelésről szóló hír.
A szokásos szerdai árváltozás elmaradása mögött ezúttal is világpiaci folyamatokat kell keresnünk. Az elmúlt hét a folyamatos feszültség jegyében telt. A korábban nyilvánosságra hozott amerikai tartalékadatok elmaradtak a várakozásoktól, de talán ennél is nagyobb félelmeket gerjesztett, hogy a világ egyik legnagyobb olajkitermelő országában, Nigériában sztrájkot hirdettek az alacsonyabb hatósági benzinárakat követelő olajipari munkások. Nos, mostanra kiderült, hogy az amerikai készletek nagysága is helyrebillent, s a nigériai kormány is enged a követelésnek. Ráadásul a Royal Dutch Shell bejelentette, hogy a legnagyobb nigériai olajexportáló terminálját egyéves kényszerszünet után még ebben a hónapban visszaállítja a termelésbe, s ezzel napi 400 ezer hordónyi pluszolaj kerül a piacokra.
A pozitív hírek hatására hétfőn a kilenc-tíz havi csúcsot is megjárt olajárak lefelé indultak el. Tegnap délután a nyugati féltekén irányadó WTI hordóját csaknem másfél dollárral olcsóbban jegyezték, mint pénteken, s egydolláros csökkenéssel a 70 dolláros szinthez közelített az Európában irányadó Brent is. A gázolaj és a benzin jegyzésára úgyszintén lefelé indult tegnap.
Bár a folyamatok pillanatnyilag kedvezőek, a további áremelkedés veszélye azért még nem múlt el. Az Egyesült Államokban javában tart az utazási szezon, az ottani finomítók azonban csupán összkapacitásuk 86 százalékán működnek, ami nem túl jó arány. A nyugat-európai finomítóknak is nehézségekre kell felkészülniük, mert a hírek szerint több északi-tengeri kitermelőmezőn is karbantartási munkálatok kezdődnek, s emiatt megváltozhat a referenciakeverék minősége.
Szárnyal a petrodollár. Az olajexportbevételek váltak a globális feltörekvő térség legfontosabb pénzforrásává – áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnapi elemzésében. A JP Morgan szakértői úgy látják, hogy Közép-Európa és Ázsia egy része kivételével az összes feltörekvő térség jelentős kereskedelmi hasznot húz a magas nyersanyagpiaci árakból. Az elemzés szerint csak olajból 872 milliárd dollár folyt be a feltörekvő piacokra az elmúlt két évben. (MTI)
Zelenszkij bejelentést tett, megfordítaná a háború menetét
