Nyugdíj

MN
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A szórványlelkészek és -gyülekezetek számára milyen következményekkel jár a határon túli műemlékek támogatására szánt anyaországi költségvetési tétel törlése?
– Az anyagi terhek átkerülnek a nem kormányfüggő civil szervezetekre, a kisebb alapítványokra és az egyházközségekre. Persze az is elképzelhető, hogy ez a helyzet mozgalmasabb alapítványi életet hoz – most én csak azt látom, hogy nincs kihez fordulni. Talán eljön az idő, amikor a román állam átvállalja azon terhek egy részét, amelyekhez nyilvánvalóan köze van. Mindenesetre kilendült a holtpontról: néhány templom felújítását nagy összeggel támogatta.
– Nem a magyarországi támogatás „provokálta ki” ezt a hozzájárulást?
– Minden akció reakciót vált ki természetesen. Én nem tulajdonítanék ekkora jelentőséget egy-egy millió forintnak, amikor a román állam esetenként több millióval támogatta a terveket. Viszont annak a gesztusnak igen, hogy a Teleki-alapítvány a legkényesebb helyeken vállalta a legsürgősebb beavatkozásokat, s ezzel a román állam is lépéskényszerbe került.
– Magyarigen református templomában mire fordították a támogatásokat?
– Helyreállítjuk az épületet kívülről. Most is olyan székelyföldi munkások dolgoznak a falakon, akiket mindenki ismer a szakmában, hiszen részt vettek több műemlék felújításában. Ők egyszerű erdélyi emberek, nem szakrestaurátorok. Kifejezetten e feladatra szakosodott cég egyetlen van az egész régióban, de annak munkadíja sokszorosa a most kifizetendő összegnek, velük nem lenne esély a felújításra.
– Milyen változások történtek az utóbbi években a magyarigeni gyülekezet életében?
– Döntő változás a családomban történt: már három gyermekünk van, tehát többen lettünk, mint maga a gyülekezet. Sikerült Magyarigent a köztudatba bevinni, legyen szó műemlékről, oktatáspolitikáról vagy történelemről. A román közösségekben is tudatosodik, hogy érték vagy éppen veszélyforrás lehet a község. Magyarigen közben agglomerációs övezetté válhat: magyarok költözhetnek ide Gyulafehérvárról, befektetők jelenhetnek meg. A kulturális turizmusnak is jelentősége van a közösség megtartásában: de hogy a Bod Péter-kultusznak és a templomnak szerepe legyen ebben, ahhoz jelentős befektetésekre volna szükség. A támogatásokról szólva azonban nem feledkeznék meg a magyar gyülekezetekről sem: a győri reformátusok körében egy innen elszármazott bácsi gyűjtést szervezett, és a javítások finanszírozását sok pasaréti embernek is köszönhetjük. Egy idős budapesti férfi havonta tesz félre a kis nyugdíjából Magyarigennek. Ha ők mindnyájan nem segítenek, én is nehezen tudtam volna itt gyökeret ereszteni. Persze küzdelmes az életünk: a tiszteletes aszszonynak dolgoznia kell Gyulafehérváron, a gyerekekkel ingázni kell, s vállalni azt, amit a szórvány jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.