Jelentősen romlott júniusban a hazai kis- és közepes vállalatok hangulata – derül ki az Ecostat kutatóintézet tegnap közölt legfrissebb bizalmi indexéből, amely 39,7 pontra esett vissza. Ennél kisebb értéket utoljára tavaly szeptemberben mértek a kutatók. A pesszimizmus erősödését az Ecostat a növekvő közterhekkel, a közüzemiár-emelésekkel, valamint a lakosság fizetőképes keresletének csökkenésével indokolja. A gyenge belső kereslet hátterében elsősorban a szigorító intézkedések és a megszorítások miatt az idei első negyedévben 7 százalékkal visszaeső reálbérek állnak.
A magyar gazdaság helyzetének javulásában csak minden negyedik kisebb cég bízik, míg saját vállalkozása fejlődésében csupán minden tizedik. A vállalkozások háromnegyede egyáltalán nem tervezi tevékenysége bővítését a következő fél évben, hiszen az újabb adó- és járulékemelésekkel járó intézkedések alaposan leszűkítik a lakosság szabadon elkölthető pénzforrásait. További gond, hogy állandósult a tőkehiány: a legtöbb vállalkozás fejlesztései elhalasztását és további hitelek felvételét tervezi. A mindennapi problémák enyhülésében csupán a szektor 18 százaléka bízik. A beruházások elhalasztását a pénzügyi gondok mellett a bizonytalan kereslettel és a kiszámíthatatlan jövővel indokolták a társaságok.
A vállalkozásokat a tartósan magas infláció is hátráltatja. A kis- és közepes cégek most arra számítanak, hogy éves átlagban a pénzromlás üteme eléri a 7,3 százalékot. Decemberben a hazai társaságok szerint még 7,4 százalékos lesz a fogyasztóiár-emelkedés, ami meghaladja az elemzői várakozásokat.
A brüsszeli átalakítási tervek kulcsa Ukrajna uniós felvétele
