A tavalyinál kevesebb fiatal tanul tovább

Hiller István oktatási miniszter szerint sikertörténet, Sió László fideszes oktatáspolitikus szerint viszont szégyen az idei felsőoktatási felvételi procedúra. Tény: az idén több mint húszezerrel kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba és tizenkétezerrel kevesebb fiatalt vettek fel, mint tavaly.

Bodacz Balázs
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatosan csökken a jelentkezők száma az államilag finanszírozott képzésekre 2004 óta; mivel kiugróan megnőttek a ponthatárok, egyre többen voltak kénytelenek vállalni a költségtérítéses képzést. Az ő számuk a 2004-es tizenháromezerről az idénre tízezerrel megnőtt. Míg 2004-ben 167 ezer fiatal jelentkezett egyetemre vagy főiskolára, addig ebben az évben már csak 108 ezer. A felvettek száma is ennek tükrében csökkent: az állam intézkedéseinek következtében a három évvel korábbiakhoz képest (azóta vezették be a kétszintű érettségit és az államilag finanszírozott képzésben részt vevőkre is kirótt tandíjat) 28 ezerrel csökkent a felvettek száma. Így szeptembertől már csak 81 ezer fiatal kezdheti meg felsőfokú tanulmányait.
Hiller István (MSZP) oktatási miniszter szerint a hallgatók döntésének és teljesítményének eredménye az idei felvételi. Manherz Károly oktatási államtitkár viszont úgy fogalmazott, hogy az új pontszámítási rendszer „szépen meghúzta a mezőnyt”. Hogy ennek örülni kell vagy sem, az persze kérdéses, mindenesetre Hiller szerint jó úton haladunk afelé, hogy minőségileg javuljon a felsőoktatás, és ennek eredményei már 2009-re láthatóvá váljanak.
Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa arról beszélt tegnap, hogy a felvételi és finanszírozási rendszer átalakításának vesztesei a vidéki intézmények. A politikus szerint ugyanis több ilyen intézmény földrajzi elhelyezkedése miatt, vagy esetleg azért, mert nem jogosultak mesterképzést folytatni, elveszítik nemcsak az államilag finanszírozott, hanem a fizetős hallgatóikat is. Ugyanakkor ezek az intézmények korábban – ugyancsak a korábbi MSZP–SZDSZ-kormány intézkedéseinek nyomán – jelentős fejlesztésekbe kezdtek, de most azzal szembesülnek, hogy a PPP-konstrukcióban elkezdett beruházásaik miatti többmilliárdos adósságukat nem tudják törleszteni. Két lehetőségük van: vagy magasabb tandíjat rónak ki – ekkor viszont még inkább csökken az esélyük hallgatókat toborozni –, vagy ingatlanvagyonukat kénytelenek felélni. Ez egyébként a többi, jól menő intézményt is fenyegetheti. Az államilag csökkentett keretszámok miatt 5-10 milliárd forint esik ki a felsőoktatási intézmények költségvetéséből, miközben működési költségeik nőnek. Ezt is legfeljebb az említett módon tudják pótolni.
A legnépszerűbb intézmények listáját az idén is az ELTE vezeti, ezt követi a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem. A negyedik a Budapesti Corvinus Egyetem, majd a sorban a Budapesti Műszaki Főiskola, a Műszaki Egyetem és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem következik.
A legtöbben (közel 15 ezren) gazdálkodási és menedzsment szakon kezdik meg tanulmányaikat szeptemberben. A második és harmadik helyezett a turizmus-vendéglátás (9631) és a kommunikációs és médiatudomány (8271) lett. A kereskedelem és marketing szakokra járók is sokan (8244-en) lesznek, de mérnök informatikusok (6768), valamint a pénzügy- és számvitel szakosokból is lesz bőven. Tavalyhoz képest átalakult a legtöbb hallgatót fogadó intézmények listája, igaz, a nagy múltú egyetemek túlsúlya így is változatlan: 2007-ben az ELTE az egyetlen, amely hétezernél is több (7104) diákot felvett, a pécsi, a szegedi, a debreceni egyetem hat- és hétezer közötti hallgatószámot fogad be. Azoknak, akik nem nyertek felvételt sehova, augusztus 13-ig van lehetőségük a pótfelvételiken megméretni magukat. Ennek részleteiről és a pótfelvételi-eljárásról a www.felvi.hu oldalon kaphatnak tájékoztatást az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.