Olyanok is szerepelnek a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által támogatottak listáján, akik nem is pályáztak, vagy ha pályáztak is, végül nem kapták meg a megítélt összeget, illetve egy részét vagy az egészet különféle szabálytalanságok, hiányosságok miatt vissza kellett fizetniük – derítette ki az Index. A nem pályázó, fiktív nyertesek között szerepel például a jelenlegi rádióelnök Such György cégének neve. Ők még Bozóki Andrással szerződtek kommunikációs tréning lebonyolítására, amelyet a kulturális miniszter a saját keretéből kívánt finanszírozni, csakhogy miután kiderült, hogy a támogatási cél nem illeszthető be az NKA törvény által meghatározottak közé, a minisztérium saját költségvetéséből fizette ki az összeget.
Perlik Pál, az NKA igazgatója szerint a frissítésnél, a napra kész adatok megjelentetésénél fontosabb, hogy a pályázó minél előbb értesüljön arról, ha támogatása ügyében döntés született. Mint mondta, évente hat-hétezer döntés születik a támogatási összegek kiosztásáról, s ezek egy kis része esetében (50-100 győztes pályázatról van szó) meghiúsul a kifizetés. Arra pedig nincsen kapacitása a szervezetnek, hogy a változásokat nyomon kövesse, ami azt jelenti, hogy bizonyos összegek későbbi valós felhasználásáról a nyilvánosság nem kap pontos tájékoztatást. (A fenti problémába a kultusztárca rockzenét támogató PANKKK- programja kapcsán már beleütköztünk: a számlaadási kötelezettség miatt több amatőr fesztivál szervezői nem tudták felvenni a nekik megítélt összeget, hiszen miért kellene mondjuk egy tizenhat éves népdalénekesnek számlaképesnek lennie, viszont ő is eszik, iszik, alszik, utazik. Később meglepően rövid határidős pályázatot írtak ki váratlanul elsőlemezesek és tehetségkutatók számára, s magyarázatképpen annyit tudtunk meg, mindez a valahonnan megmaradt pénzekből vált lehetségessé.)
Perlik Pál szerint a frissítések hiánya nem teszi hiteltelenné az NKA listáját. A fel nem használt összeget egyébként az NKA újra eloszthatja, mint azt vélhetőleg, de nem kibogozhatóan a fenti esetben is tette a kultusztárca.
Az alap honlapja szerint a szervezet a kiosztott támogatások felhasználását jelenleg a pályázók tíz százaléka esetében tudja ellenőrizni. Arra kíváncsiak ilyenkor, valóban az a projekt valósul-e meg, amelyre a pénzt kérte a pályázó, arra költik-e a támogatási összeget, amire kérték, miképpen kezelik a pályázattal kapcsolatos hivatalos papírokat, mikor történnek a számlateljesítések, nem nyújtja-e be valaki több helyen is ugyanazt a számlát. Négy-öt ilyen esetben kérnek vissza pénzt, de a honlap tanúsága szerint egy esetben bírósághoz fordulnak.
Versenyt úsztak az elszabadult kukák a pécsi villámárvízben + videó
