Átláthatatlan kulturális támogatások

Hiller István kulturális miniszter évente csaknem kétmilliárd forint körüli összeget kitevő miniszteri keret fölött diszponál, ráadásul kiderült, nem lehet pontosan tudni, kik kaptak pénzt valójában a legnagyobb állami kultúratámogató intézménytől, a Nemzeti Kulturális Alaptól. Az idén nyolcmilliárdot szétosztó intézmény nyilvánosságra hozott listáin ugyanis azok is szerepelnek, akiktől később megvonták a támogatást. Az alap szerint az a lényeg, hogy a győztesek mielőbb értesüljenek a jó hírről, mert amúgy is kevés döntést semmisítenek meg.

Varga Klára
2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyanok is szerepelnek a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által támogatottak listáján, akik nem is pályáztak, vagy ha pályáztak is, végül nem kapták meg a megítélt összeget, illetve egy részét vagy az egészet különféle szabálytalanságok, hiányosságok miatt vissza kellett fizetniük – derítette ki az Index. A nem pályázó, fiktív nyertesek között szerepel például a jelenlegi rádióelnök Such György cégének neve. Ők még Bozóki Andrással szerződtek kommunikációs tréning lebonyolítására, amelyet a kulturális miniszter a saját keretéből kívánt finanszírozni, csakhogy miután kiderült, hogy a támogatási cél nem illeszthető be az NKA törvény által meghatározottak közé, a minisztérium saját költségvetéséből fizette ki az összeget.
Perlik Pál, az NKA igazgatója szerint a frissítésnél, a napra kész adatok megjelentetésénél fontosabb, hogy a pályázó minél előbb értesüljön arról, ha támogatása ügyében döntés született. Mint mondta, évente hat-hétezer döntés születik a támogatási összegek kiosztásáról, s ezek egy kis része esetében (50-100 győztes pályázatról van szó) meghiúsul a kifizetés. Arra pedig nincsen kapacitása a szervezetnek, hogy a változásokat nyomon kövesse, ami azt jelenti, hogy bizonyos összegek későbbi valós felhasználásáról a nyilvánosság nem kap pontos tájékoztatást. (A fenti problémába a kultusztárca rockzenét támogató PANKKK- programja kapcsán már beleütköztünk: a számlaadási kötelezettség miatt több amatőr fesztivál szervezői nem tudták felvenni a nekik megítélt összeget, hiszen miért kellene mondjuk egy tizenhat éves népdalénekesnek számlaképesnek lennie, viszont ő is eszik, iszik, alszik, utazik. Később meglepően rövid határidős pályázatot írtak ki váratlanul elsőlemezesek és tehetségkutatók számára, s magyarázatképpen annyit tudtunk meg, mindez a valahonnan megmaradt pénzekből vált lehetségessé.)
Perlik Pál szerint a frissítések hiánya nem teszi hiteltelenné az NKA listáját. A fel nem használt összeget egyébként az NKA újra eloszthatja, mint azt vélhetőleg, de nem kibogozhatóan a fenti esetben is tette a kultusztárca.
Az alap honlapja szerint a szervezet a kiosztott támogatások felhasználását jelenleg a pályázók tíz százaléka esetében tudja ellenőrizni. Arra kíváncsiak ilyenkor, valóban az a projekt valósul-e meg, amelyre a pénzt kérte a pályázó, arra költik-e a támogatási összeget, amire kérték, miképpen kezelik a pályázattal kapcsolatos hivatalos papírokat, mikor történnek a számlateljesítések, nem nyújtja-e be valaki több helyen is ugyanazt a számlát. Négy-öt ilyen esetben kérnek vissza pénzt, de a honlap tanúsága szerint egy esetben bírósághoz fordulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.