Krízishelyzetbe kerültek a gabonatermesztők az aszály miatt – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Mint mondta, a katasztrófa szót csak azért nem használja, mert az mást jelent az unióban, és ennek megfelelően különböző intézkedések meghozatalát feltételezné. Rávilágított: mára befejeződött az őszi búza aratása, s kiderült, hogy még a visszafogott várakozásoknál is alacsonyabb volt a termés – egyébként nemcsak idehaza, hanem általában Európában. Az 1,12 millió hektáros magyarországi vetésterületről a négymillió tonnás előrejelzéssel szemben öszszességében mindössze 3,7 millió tonna termést takarítottak be. Kevesebbet arattak le a többi kalászosból is, ezért a gabonafélék összmennyisége is több mint félmillió tonnával lett kevesebb az előre jelzett hatmilliónál. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kukorica esetében még ennél is súlyosabb gondokat okoz a rendkívül meleg időjárás. A szakértők mintegy nyolcmillió tonnás országos termést vártak, ám az aszály miatt a betakarítható menynyiség előreláthatólag még a négymillió tonnát sem fogja elérni. Ez azt jelenti, hogy a termés több mint feléről már most kijelenthető, hogy elveszett, s ha továbbra is marad az aszályos idő, úgy a helyzet még annál is rosszabb lehet, mint amilyennek most kinéz.
A hazai alacsony termés ráadásul egy, a világpiacon már elindult áremelkedéssel párosul, ami miatt várhatóan a gabonafélék ára erőteljesen nőni fog – jelentette ki a szakértő, aki szerint emiatt az aszály nemcsak a termelők problémája, hiszen ezt az árakon keresztül az egész társadalom meg fogja érezni. Vancsura József tájékoztatása szerint jelenleg a búza ára 47-49 ezer forint tonnánként, a kukoricáé pedig a jelentős kereslet miatt várhatóan eléri majd a tonnánkénti 50 ezer forintot is, ami már történelmi rekordnak számít. A búza drágulása miatt a kenyér ára várhatóan mintegy 10 százalékkal fog emelkedni, az állattartók által takarmányként használ kukorica rekordára miatt pedig a húsfélék akár 20-30 százalékkal is drágulhatnak. A drága takarmány érezteti majd hatását az egyéb élelmiszerek árában is. A dobozos tej literenként akár kétszáz forintba is kerülhet ősztől, s a Baromfi Terméktanács tájékoztatása szerint a meleg miatt a tojás ára is a jelenlegi duplájára, ötven forintra nőhet.
A Gabonaszövetség elnöke szerint azonnal meg kell kezdeni az aszálykárok felmérését, s szükség lenne rá, hogy a növénytermelők és az állattartók bevonásával az agrártárca gyors intézkedési tervet dolgozzon ki. Vancsura József szerint ugyanakkor félő, hogy az öszszefogás hiányában a gabonatermelők és az állattartók egyaránt ellehetetlenülnek.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
