Bizonytalan garanciák a biztosítóknak

Továbbra sem tudni pontosan, hogy az egészségbiztosítási piacra belépő magánbefektetők mekkora kártérítésre vagy pénz-visszafizetési garanciára számíthatnának, ha felmondanák a cégekkel kötött szerződéseket. Az ötletről Horn Gábor (SZDSZ) beszélt, Gyurcsány Ferenc válasza: lárifári.

Munkatársunktól
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig nem tudni, milyen feltételekkel léphetnek be a magánbefektetők az egészségbiztosítási piacra, a kormány képviselői a háttérben folyó tárgyalásokról egymásnak ellentmondva, az egyértelmű válaszokat kerülve nyilatkoznak. Szakértők szerint az állam kiszolgáltatott helyzetben van a részletekről folytatott egyeztetéseken, hiszen a politikai döntés meghozatala után meg kell állapodnia a profitorientált biztosítókkal.
Gyurcsány Ferenc azt állítja: senkinek nincs szándékában a magánbefektetőnek garanciát adni arra, hogy mennyi lesz a profitja. A miniszterelnök még szerdán arra reagált, hogy Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár úgy nyilatkozott: hosszú távra szóló magánszerződésekkel és pénz-visszafizetési garanciával oldhatja a kormány az üzleti biztosítók aggályait.
*
– Ha valaki ilyet tervezne, én magam tiltakoznék ellene. Ilyen javaslata a kormánynak biztosan nem lesz – fogalmazott a miniszterelnök. Mint mondta, a magánbefektetőkkel kötendő szerződésben garanciát csak a szokásos feltételek között tud elképzelni, kölcsönösen, így ha bármelyik fél megsérti a szerződésben vállalt kötelezettségeket, akkor a szokásos szabályok szerint a másik kártalanításra tarthat igényt. – Viszont olyan gyanúm van, hogy valaki azt az érzést szeretné kelteni, hogy valakik egyoldalúan kedvezni szeretnének a magánbefektetőknek. Isten ments. Dehogyis – szögezte le.
Gyurcsány Ferenc a TV2 Tények című műsorában is beszélt az új biztosítási rendszerről. Amikor a műsorvezető azt kérdezte: „igaz-e a hír, hogy garanciát készülnek adni a biztosítóknak arra az esetre, ha a Fidesz megnyeri a választásokat?”, a kormányfő úgy felelt: „Lárifári”. – Amikor majd megállapodik egymással a kormány vagy annak valamelyik intézménye, illetve egy befektető egy pénztár alakításáról, akkor abban szabályozni kell, hogy ha bárki megsérti ezt az együttműködést, akkor az kártérítési vagy garanciális felelősséggel tartozik. Ez nem jelenti azt, hogy furmányos módon kedvezni akarunk a magánbefektetőnek – mondta, majd hozzátette: mindegyikünk úgy szeret megállapodni, hogy védi magát a szerződés nem jogszerű megváltoztatásától és a feltételek megtartásában biztos lehet a másik részéről is.
Mint arról lapunk is beszámolt: Horn Gábor a napokban a Népszavának adott nyilatkozatában azt mondta: hosszú távú magánjogi szerződéseket kötnének és pénz-visszafizetési garanciát adnának azoknak az üzleti befektetőknek, amelyek hajlandók beszállni az új egészségbiztosítási rendszerbe. Azt azonban nem részletezte, hogy a pénz-visszafizetési garancia mire vonatkozna.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője Horn Gábor nyilatkozatára korábban azt mondta: jól látszik, hogy a kormány csapdahelyzetben van. Létkérdés számára, hogy legyenek olyan üzleti befektetők, amelyek hajlandók részt venni az új egészségbiztosítási modellben. Enélkül ugyanis elmaradna a váltás – vélik a szabad demokraták –, az egész konstrukció nem érne semmit, aminek súlyos politikai következményei lennének. Úgy látja, a piacra lépés iránt érdeklődő biztosítótársaságok tisztában vannak azzal, hogy a részletekről szóló vitában az állami oldal kedvezőtlen helyzetbe kerülhet. A pénz-visszafizetési garanciáról szólva Sinkó Eszter azt mondta, hogy az önmagában nem ördögtől való dolog, kérdés persze, mire vonatkozna. Hozzátette: rengeteg módja van annak, hogy a kormány bebetonozza a magánbiztosítókat az egészségbiztosítás rendszerébe.
Bonyolítja a helyzetet a lapunk tegnapi számában felidézett eset: egy precedensper tanúsága szerint egy fizetési kormánygarancia csak akkor érvényesíthető, ha azt a költségvetési törvény is tartalmazza. A Fidesz egyértelművé tette, hogy kormányra kerülve egységes, állami egészségbiztosítási rendszert hoz létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.