Globális zuhanás történt

Borúsra sikeredett a tegnap a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), amelynek részvényindexe 1,6 százalékot esett. A tengerentúli pesszimizmus és az argentin adat körüli félelmek hatására valamennyi vezető részvény veszített értékéből, igaz, a térségi és a nyugat-európai tőzsdéken is a mínuszok domináltak.

Munkatársunktól
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen késő délutánig folyamatosan esett tegnap a BÉT részvényindexe: a zuhanás egészen a 28686 pontos minimumig tartott, s a BUX csupán a zárás előtti órában volt képes valamenynyit visszaszerezni a 29315 pontos nyitóértékéből. A késő délutáni Mol-részvény-vásárlásoknak hála, így 28868 ponton fejezte be a napot, jelentős, 66,5 milliárd forintos forgalom mellett. Ebből 33,8 milliárd forintot hasítottak ki a magyar olajpapírok, amelyek követték a részvényindex alakulását: tegnap délután 28350 forinton is jártak, a napot azonban végül – elemzők szerint a sajátrészvény-vásárlások hatására – 28600 forinton, 0,7 százalékos eséssel zárták. A tengerentúli jelzálogpiac körüli visszásságok az európai pénzügyi szektoron is éreztették hatásukat, s ez alól a magyar bankpapírok sem vonhatták ki magukat. Az OTP-részvények komoly, 26,5 milliárd forintos forgalom mellett 10281 forinton búcsúztak a csütörtöki naptól. Ez 2,8 százalékos esésnek felel meg. Közepes, 2,6 milliárd forintos forgalom mellett 1,3 százalékot esett a Richter-részvények árfolyama is, amely végül 36995 forinton állapodott meg. Az Egis-papírok ugyanakkor 3,3 százalékot veszítettek értékükből. A vezető részvények közül a Magyar Telekom tartotta magát a legjobban: a távközlési papírok 0,6 százalékos csökkenés után a nap végén 954 forintot értek. Ezeken túl további, jelentős forgalmat bonyolító részvények is a zuhanás áldozatává váltak, többek között a Synergon-, a Fotex-, a Rába-, a Humet- és az Econet-papírok is.
Az argentin inflációs adat nyilvánosságra kerülése okozta válság, valamint a tengerentúli gondok nem csak Budapesten éreztették hatásukat: a nemzetközi részvénypiacokon is az eladók kerültek többségbe, ahogy Közép- és Kelet-Európában is. A térségi indexek közül a cseh PX 2 százalékot, az orosz RTS 2,5 százalékot, a lengyel WIG20 pedig 2,8 százalékot veszített értékéből. A hangulat ilyetén alakulásában ugyanakkor az elemzők szerint szerepe volt a csúcsközelbe jutó olajárnak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.