Gyurcsányt fogtak, de nem ereszt

Tényleg nem lassít a Magyar Szocialista Párt, illetve pártelnök-kormányfője. Egyre nagyobb iramban veszti el a polgárok bizalmát, mert az általa reformoknak titulált megszorító intézkedések valódi céljai mind világosabbá válnak. Ezt regisztrálják a friss közvélemény-kutatási adatok is, köztük a Gallup Intézeté. Beigazolódtak azonban a Századvég egy hónappal ezelőtt közzétett elemzései is, amelyek prognózisként vetítették előre a kormány makacs ragaszkodását az elhibázott, átlátszó, kormányzást helyettesítő kommunikációhoz. Valójában a Gyurcsány-kabinet úgy kapkod, mintha küszöbönállnának a választások, ám a szavazópolgárokat elidegeníti az állami zaklatás fogalomkörét kimerítő intézkedéseivel.

2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen sikertelen kormányzati első esztendőt még egyetlen demokratikusan megválasztott magyar politikai vezetés sem produkált – állítja a Századvég. Az idei év felén túl nyilvánvaló: kormányzás alatt nem az igazgatási munkát, hanem az emberek betörését érti az MSZP–SZDSZ-kurzus, miközben reformok címén a társadalom alapjait rombolja szét. A közvélemény-kutatási adatok visszaigazolják a Századvég elemzőinek előrejelzését: hovatovább az MSZP nagy pártból középcsapattá, az SZDSZ pedig parlamenten kívüli erővé válhat.
Az Őszöd árnyékában című Századvég-kötet megállapításai használati utasításként szolgálhatnak, amíg a jelenlegi kabinet regnál. Az élet minden területén kormánypárti „einstand” zajlik, és nincs olyan apró részlete a mindennapoknak, amelyet reformok címén ne akarnának feldúlni. A több-biztosítós egészségügyi modell erőszakolásának koalíciós tervezete, a kórházak, az oktatási infrastruktúra lepusztítása, a közlekedés ellehetetlenítése, az erőforrások önző központosítása olyan felháborodási és ellenállási hullámot váltanak ki, amely lehetetlenné teheti a hatalom megtartását. A beharangozott, feketegazdaság-ellenes és egyéb adminisztratív szigorítások, fenyegetőzések aligha hoznak sokat a népszerűségi konyhára. Immár nem is az a kérdés, mitől bukhatna meg a jelenlegi uralmi oligarchia. Sokkal inkább az: ugyan milyen csoda folytán tudná megőrizni a kontrollt egy olyan ország fölött, amelynek a támogatását elvesztette? Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke szerint miniszterelnök még olyan gyorsan nem erodálta el politikai tőkéjét, mint Gyurcsány Ferenc. Mára világossá vált: nemcsak saját, de a kormányát alkotó pártok presztízsét is vészesen leapasztotta.
A milliárdos kormányfő többször kinyilatkoztatta: nem fognak lassítani, még kevésbé megfordulni az eddigi úton. Ez a kompromisszumképtelenség annak a sofőrnek a konokságához hasonlít, aki azon dühöng, hogy a sztrádán minden autó szembejön. Felrajzolódik egyfajta ördögi logika. A kormányzati agresszió őszi kicsúcsosodása, a lakosság elleni megtorló hadjáratok, a kizsebelő megszorítások a megelőzés, a preventív megfélemlítés jegyében történnek. Hogy eszébe ne jusson senkinek szembehelyezkedni a kormányzati diktatórikus intézkedésekkel. Szívósan fárasztják a társadalmat, hogy a Kádár-rezsim alatt kifejlődött megszokási reakció ismét váljon feltételes reflexszé. A Századvég jövendölése itt is bevált, hiszen érzékeltették: a tradicionális szavazóbázist, a kemény magot is elérte a kiábrándulás a baloldali karakterét elveszítő MSZP-ből. Az őszödi beszédben jelezte a kormányfő, hogy a saját tábor sarokba szorítása árán is keresztülviszi az átalakításokat. Az MSZP háza táján elégedetten nyugtázhatják: hebehurgya pártelnöküknek köszönhetően nemcsak a kemény mag indult oszlásnak, de a párt élembereit is atrocitások érik. Ilyen volt Horn Gyula volt miniszterelnök elráncigálása a születésnapi mikrofon mellől, amikor kritizálta a kormányfő tevékenységét.
Nem véletlen, hogy a bemutató óta érdemi reagálás nemigen érkezett a kormányzat részéről a Századvég megállapításaira. Az előre hozott választások felvetésére is alig, időbeni késéssel reflektáltak a kormánykörök. A helyzet egyre inkább úgy fest: a multi-miniszterelnök már megbukott ugyan, ám nehéz tőle megszabadulni. A koalíció elmondhatja: Gyurcsányt fogtam, de nem ereszt. Elnökük olyan pilóta benyomását kelti, aki időről időre beharangozza a felszállást, miközben a repülőgépet darabjaira szedi. A polgárok átlátják: nem lehet reformokról, haladásról papolni, s közben visszatérni a Kádár-rendszerbeli államhatalmi metódushoz. Az egykori pártfőtitkár azt vallotta: kezdetben kell keménynek lenni, hogy lehessen miből engedni. Az utódpárti tanítványok azonban még Kádárt sem értik, hiszen látszatgesztusokat sem hajlandók tenni a társadalom felé. Ha viszont nemcsak a tartalmát, de még az ütemét sem lehet befolyásolni a reformnak nevezett kormányzati felforgató hadműveleteknek, milyen tere maradhat a szakmai és társadalmi egyeztetésnek? Ha ennyire a diktátumokra alapozzák a hatalmat, miben különbözik a diktatúrától a jelenlegi rendszer?
Az Országgyűlés elnöke, Szili Katalin nem véletlenül ismerte el a kormánypárti politikusok közül elsőként: nem lehet a társadalomra ráerőszakolni a reformokat. Horn Gyula hiába próbált volna a maga módján figyelmeztetni a veszélyekre, Gyurcsány eltakarította az útból. A sztálini fokozódó osztályharc elmélete alapján már a párton belül is keresi az ellenségeket a kormányfő. Ez lesz a párton belüli erőszak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.