Három jelentés

k ö n y v e s h á z

Stefka István
2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar közjogi hagyományok és nemzeti öntudat a 19. század végétől napjainkig címmel dokumentatív alapkönyv jelent meg Tóth Zoltán József jogtörténész, politológus tollából. Világos képet rajzol fel a szerző arról, hogy milyen szerepet játszott évszázadokon keresztül Szent István koronája a magyar történelemben. Különböző politikai erők időről időre próbálták, próbálják lejáratni, svájcisapkázni, múzeumi tárgyként besorolni Szent István koronáját és a hozzá fűződő Szent Korona-eszmeiséget. Pedig nem kevesebbről van szó, mint a magyar történeti alkotmányról, az alkotmányos garanciák rendszeréről egészen 1848-ig, amelyek az intézmények működését és a szabadságjogok érvényesülését biztosították a törvények és a szokásjogok jelentette tradicionális jogrendben. A XIX. század második felében a modern magyar állam, amely a szabadságharc leveréséig működő állammal vállalt jogfolytonosságot, új tartalommal töltötte meg a régi alkotmányos formákat, kiegészítve őket. Az új alkotmányos szerkezet jogi és politikai legitimációját jelentő alapvető törvények és szokásjogok egységes rendszerét – Deák Ferencre hivatkozva – a jogtudomány és a politika elnevezte Szent Korona-tannak. Tóth Zoltán József, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára szerint a Szent Korona, illetve a hozzá kapcsolódó alkotmány, alkotmányosság, szabadságjog a magyar nemzeti önmeghatározás, öntudat meghatározó részévé vált a középkor századaitól.
A szerző gazdag választékot kínál alkotmánytörténetünkről az Aranybullától a Szent Koronáig. Betekintést nyerhetünk a könyvben azokról a tudományos vitákról, amelyek a koronafogalom középkori használatával, a királyi felségjogok kérdésével, a korona mint az állam szimbólumával foglalkoztak. Izgalmas felidézni a rendszerváltás idején a politikusok, történészek, jogtudósok, néprajzosok között zajlott címervitát, amelyet a magyar történelmi hagyomány döntött el. Az Országgyűlés 1990. augusztus 2-án 258 szavazattal 28 ellenében, 35 tartózkodás mellett az Antall-kormány előterjesztésének megfelelően a koronával ellátott címert nyilvánította Magyarország állami címerévé. Ma már megkérdőjelezhetetlen Szent István koronájának három jelentése: az egyik az államiság, a másik az államiság folytonossága, a harmadik az Európához tartozás.
(Tóth Zoltán József: Magyar közjogi hagyományok és nemzeti öntudat a 19. század végétől napjainkig. Szent István Társulat, Budapest, 2007. Ára: 2450 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.