Kölcsönös haszon

2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Ronald Reagan parancsára amerikai bombázók csapást mértek Líbiára egy nyugat-berlini terrortámadásra válaszul 1986 áprilisában, a Nagy-Britanniából felszálló gépeknek – engedély híján – meg kellett kerülniük úgy a francia, mint a spanyol légteret, hogy a Gibraltári-szoroson át bejuthassanak a Földközi-tengerre, s onnan célpontjaik fölé. Az amerikai és az európai politika mindig is jelentősen eltért egymástól az észak-afrikai arab ország ügyében, és most, a bolgár ápolónők szabadulása kapcsán is tetten érhető ez az eltérés és a mögötte húzódó rivalizálás. Bár az Egyesült Államok természetszerűleg üdvözölte a megoldást, Washingtonban nyilvánvalóan tisztában vannak azzal, hogy a mindenki számára kedvező európai–líbiai alku az ő relatív előnyeiket erodálja, amelyekre korábban, a líbiai atomprogram leszerelése, illetve a Lockerbie-jóvátétel kapcsán tettek szert 2003-ban. Hogy ez mennyire így van, arra rámutat, hogy az AIDS-fertőzési polémia tetőfokán kiderült: perújrafelvételre kerülhet sor a Lockerbie-ügyben, mivel a korábbi eljárás hibái folytán elképzelhető, hogy mégsem az elítélt, önmagát ártatlannak valló líbiai ügynök felelős a PanAm járatának 1988-as, Skócia feletti felrobbantásáért.
Mi tagadás – bár már 2005-től megindultak befektetéseik és olajimportjuk –, az amerikaiak politikai szemszögből aligha tarthatnak lépést európai szövetségeseikkel Líbia kegyeinek elnyerése terén. Moammer Kadhafi 2001. szeptember 11. után jó érzékkel elkerülte ugyan, hogy a célpontéhes amerikaiak étlapjára kerüljön, de immár sokkal jobban megfelel számára, ha Európa „puha erejének” enged teret, miközben „fellangyosítja” az orosz relációt is. Persze az Európai Uniónak (EU) is nagy lehetőséget kínál Líbia, olyan érintetlen piacot, energiaforrásokat (kézzelfogható lépéseket a diverzifikáció irányába), amelyek messze megérik az ápolónőkért kifizetett „váltásdíj-befektetést”. A máskülönben széthúzó EU erőt meríthet modellértékűen egységes fellépéséből, Nicolas Sarkozy francia elnök tovább erősödik, Georgi Parvanov bolgár államfőt hősként ünneplik, miközben Kadhafi odahaza, az iszlamizmusra fogékony szegényebb rétegek előtt sem tűnik fel Amerika-barát színben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.