Leszámolás a mecsetnél

Másfél nappal az ostrom kezdete után a pakisztáni kormányerők tegnap kora délután bejelentették, hogy megtisztították az iszlámábádi Vörös Mecsetet az ellenálló iszlamistáktól. Az áldozatok számáról ellentmondó jelentések láttak napvilágot.

Hírösszefoglaló
2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább ötven ember a mecsetet körülvevő épületkomplexumban, míg tízen az ostromló katonák soraiból váltak a lövöldözés áldozataivá, miután megkezdődött a magukat civilekkel együtt elbarikádozó iszlamisták ellenállásának felszámolása. Meg nem erősített médiaértesülések szerint az összecsapások egy hete alatt akár 150 ember vesztette életét. Az ellenállási akciót vezető radikális hitszónokot, Abdul Rasid Gázit már kedden agyonlőtték, de hívei folytatták makacs ellenállásukat a támadóktól jól védhető épületekben. A belügyi tárca szerint Gázi holttestét például a mecsethez tartozó női Korán-iskola alagsorában találták meg.
A Vörös Mecset körül kisebb-nagyobb intenzitással már egy hete folytak a harcok több áldozattal, így elesett a pakisztáni kormányerőket vezető egyik tiszt is. Miután a szélsőséges iszlamisták részéről országszerte egyre nagyobb nyomás alá kerülő Pervez Musarraf elnök a hét végén ultimátumot intézett az ellenállókhoz, hogy adják meg magukat, kedden kezdetét vette az elhúzódó és sok áldozattal járó ostrom. A pakisztáni média szerint július 3. óta 1300 ember szökött el az épületegyüttesből. Gázi és a mecset köré csoportosuló – az Amerika-barát kormányzat legnagyobb ellenfeleinek számító – madrasszák növendékei azt követelték hónapok óta, hogy vezessék be a szigorúan értelmezett iszlám törvénykezést, a sariját, mint azt tették a szomszédos Afganisztánban megbuktatott tálibok.
Pakisztáni lapok tegnap zömmel üdvözölték Musarrafnak az ostrom melletti döntését, egyben rámutatva, hogy az iszlámábádi kormány leckét kapott, amiért a múltban kapcsolatokat szőtt az iszlám radikálisokkal afganisztáni érdekeinek szolgálatában. A The Dawn című angol nyelvű lap elmarasztalta a kormányt, amiért hagyta, hogy az iszlamisták befészkeljék magukat a mecsetbe. „Ki kell vizsgálni, miért nem tudták a biztonsági szolgálatok, hogy mi történik a mecsetben, s hogy sok fegyvert és lőszert tároltak benne” – szorgalmazta. Mindamellett néhány urdu nyelvű újság bírálta a roham elrendelését. Az Iszlám című lap „fekete napról” cikkezett, úgy vélve, hogy nagyobb teret kellett volna engedni a tárgyalásoknak.
Az Egyesült Államok támogatta Musarraf döntését. A szélsőségesek elég időt kaptak – közölte a washingtoni külügyminisztérium. George W. Bush amerikai elnök megerősítette Musarrafba vetett bizalmát a szélsőségesek elleni harcában.
Iszlámábádi elemzők szerint ugyanakkor a mecset megrohamozása heves reagálást válthat ki az iszlamistákból, bár egyben csapást mérhet a radikalizmus pakisztáni terjedésére. Az ostrom kilenc napja alatt számos városban voltak demonstrációk. Az afgán határ menti Pesavarban szerdán is több százan gyűltek össze, kutyának nevezve Musarrafot. Hétfőn mintegy húszezer törzsi fegyveres esküdözött, hogy megbosszulja a Vörös Mecset mártírjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.