Makacsul emelkedő infláció

Júniusban 8,6 százalékos éves pénzromlási ütemet mért a Központi Statisztikai Hivatal. Az infláció emelkedése mögött főként a szolgáltatások, illetve az üzemanyagok drágulása áll. Elemzők júliusra változatlanul magas fogyasztóiár-emelkedésre számítanak.

Szabó Eszter
2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző hónapok lassú ütemű csökkenése után júniusban ismét emelkedett az infláció, s a tavalyi hatodik hónaphoz képest 8,6 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak – tette közzé tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A pénzromlás a nyugdíjasok esetében kiugróan magas, több mint tízszázalékos, így aligha jelenthet gyógyírt a kormányfő által bejelentett, év végi kétszázalékos nyugdíjemelés (lásd 3. oldal).
Az infláció felpörgését elsősorban a szolgáltatások, illetve az üzemanyagok drágulása okozta. A szolgáltatások 8,4 százalékos áremelkedésén belül a csatornadíj 16,8, a szemétszállítás díja 15, míg a vízdíj 12,6 százalékkal nőtt. Az üzemanyagárak egy hónap alatt 2,7 százalékkal növekedtek.
*
A hatósági áremelések nyomán a legnagyobb mértékű drágulást változatlanul a háztartási energiánál mérte a KSH. Itt az átlagos fogyasztói áremelkedés 32,1 százalékos volt, amin belül a vezetékes gáz 53,3, a távfűtés 41,7, az elektromos energia ára pedig 21,2 százalékkal nőtt.
Az élelmiszerárak ugyancsak az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,5 százalékkal emelkedtek. Jelentősen, 32,6 százalékkal drágultak a péksütemények, a kenyér 23,5, a baromfihús 16,9, a tojás 13,2 százalékkal kerül többe, mint egy évvel korábban.
A megszorító intézkedések az átlagosnál nagyobb mértékben sújtják a nyugdíjasokat, akiknek júniusban 11,2 százalékos pénzromlási ütemmel kellett szembesülniük. A magas inflációt elsősorban a rezsiköltségek drasztikus emelkedése, valamint az élelmiszerek drágulása magyarázza.
Elemzők a kétlépcsős hatósági áremelések miatt júliusra változatlanul magas, 8,4-8,5 százalékos drágulásra számítanak. Az infláció őszre várt érdemi csökkenését is egyre több kockázat övezi, főként a kilátásba helyezett további élelmiszerár-emelések miatt.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a tegnapi adatsorban komolyabb meglepetést az erős forint ellenére a tartós fogyasztási cikkek mérséklődő árcsökkenése, illetve a szolgáltatások áremelkedésének megugrása okozott. Júliusra a pénzintézet 8,5 százalékos inflációra számít. Suppan úgy véli, a gabonaár emelkedése az infláció szeptemberre várt csökkenését részben semlegesítheti, ez pedig komoly akadályt állít a további jegybanki kamatcsökkentéseknek. Decemberre a Takarékbank szerint 5,4 százalékra mérséklődhet a pénzromlás üteme, míg az éves átlagos infláció várhatóan eléri a 7,6 százalékot. Amennyiben csak kis részben teljesülnek a jelenlegi tej-, pékáru- és húsáremelkedések, a jegybank az év végére 7 százalékra csökkentheti a kamatlábat.
Hasonló előrejelzést adott Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője, aki szerint a következő kamatcsökkenés augusztusra tolódhat. Az ennél korábbi kamatvágásra az elemző szerint csak egy nagyon erős forintárfolyam kényszerítheti a jegybankot.

Nőhet a cseh alapkamat. Tegnap a cseh statisztikai hivatal is emelkedő inflációról számolt be, igaz versenytársunknál a májusi 2,4 százalékról emelkedett 2,5 százalékra az éves pénzromlás üteme. A júniusi drágulás mögött a dohány-, az üzemanyag- és az élelmiszerárak emelkedése áll. A Cseh Nemzeti Bank májusban emelte meg az irányadó kamatot 2,5 százalékról 2,75 százalékra, ám ez még így is a legalacsonyabb alapkamatnak számít a 27-tagú EU-n belül. Elemzők arra számítanak, hogy a cseh az jegybank év végéig tovább emeli az alapkamatot.

Fennmarad a forintsáv. Rövid távon fennmarad a forint árfolyamsávja, bár a rendszer módosításának kérdésköréről a kormány már tárgyalt a Magyar Nemzeti Bankkal – nyilatkozta a Reutersnak kedd este Veres János. A pénzügyminiszter közölte, hogy ebben a témában rövid távon semmiféle döntésre nem számít, így „a brókerek nyugodtan mehetnek nyaralni”. Veres lényegében megismételte korábbi nyilatkozatait, amelyek arról szóltak, hogy a forintsáv eltörlése nem tabutéma, de nincs napirenden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.