Már nem üzlet a biomassza?

Hírösszefoglaló
2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve komoly lendületet vett Magyarországon a biomassza-erőművek építése, mert a gazdasági tárca a fatüzelésű blokkokban termelt áramra viszonylag magas kötelező átvételi árat állapított meg. A nemrégiben elfogadott új villamosenergia-törvény azonban az eddiginél alacsonyabb átvételi ár kialakításáról határozott, ráadásul szigorodtak a biomassza-erőművekre vonatkozó előírások is, ezért többször is lehetett arról olvasni, hogy Magyarországon nehéz helyzetbe kerül az iparág.
A már meglévő biomassza-erőművek termelését a villamosenergia-szabályozás vonatkozó változásai nem befolyásolják, ám a jövőben létesülő létesítményeknél valószínűleg már kevésbé lesz bőkezű a támogatási rendszer – nyilatkozta az ügyben a távirati irodának Braun Attila, a Biomaszsza-erőművek Egyesülésének titkára. A szakember szerint a villamosenergia-törvény alapján a jövőben a fűrészipari rönkök vagy annál magasabb rendű faválasztékok nem minősülnek olyan alapanyagoknak, amelyek biomasszaként elégetve zöldáramtermelésnél állami támogatást kaphatnak. – A négy magyarországi biomaszsza-erőmű eddig sem használt ilyen minősítésű fa alapanyagot, így ez a rendelkezés közömbös a társaságoknak – közölte Braun Attila, aki egyben a pécsi Pannonpower Holding Zrt. fejlesztési igazgatója is.
Szőnyi János, a Pannonpowernek beszállító Mecseki Erdészeti Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint a Magyarországon évente kitermelt fa 20–25 százaléka rönk besorolású, 75–80 százaléka tűzifa. A fa kitermelését végző társaságoknak eddig sem volt érdekük, hogy rönkfát értékesítsenek erőműveknek, most pedig ez végképp irracionális lenne – hangoztatta a vezérigazgató-helyettes. Magyarázata szerint a furnér-, rétegeltlemez, illetve hordógyártásra használt rönköket nagyságrendekkel drágábban lehet értékesíteni a fűrészipar számára, mintha azt erőműveknek adnák el. Ez így volt állami támogatás esetén is – tette hozzá. A termelésükhöz évente több százezer köbméter fát igénylő erőművek számára főként a vastag tűzifa gazdaságos, ami az összes tűzifa háromnegyedét teszi ki. A tűzifa egynegyed részét többnyire a lakosság számára engedik meg összeszedni az erdészetek. Braun Attila megjegyezte, hogy a pécsi erőműben a tűzifa csak háromnegyed részben fedezi a faalapanyag-igényt, negyedrészben faipari melléktermékeket, erdészeti faaprítékot használnak. A titkár a biomassza-alapú áramtermelés jelentőségének érzékeltetésére elmondta: jelenleg a megújuló energiaforrásokból megtermelt villamos energia 80 százalékát a négy erőmű adja.
Mint arról korábban már többször beszámoltunk, a biomassza-erőművek üzemeltetésének igazából akkor van értelme, ha a kazánba mezőgazdasági eredetű alapanyag kerül. Biomassza-ültetvényekkel ugyanakkor még nem találkozni idehaza. Biztató kísérleteket végeztek ugyan már különféle gyorsan növő fafajtákkal, ám eddig a biomassza mint lehetőség nem keltette fel a termelők érdeklődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.