Ez év végével megsemmisítette az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) szankcionálási jogát az Alkotmánybíróság (AB), így másfél-két évig elhúzódó perek lépnek a közigazgatási határozatok helyébe – mondta a médiahatóság elnöke csütörtökön a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Kovács György a legnagyobb problémát a hatékonyságban látja. Szólt arról is, hogy míg a földfelszíni adók esetében bíróságon kényszeríthetik ki a műsor-szolgáltatási szerződés egyes passzusainak végrehajtását, a műholdas és kábeles adókkal szemben ezzel a döntéssel megszűnt a közigazgatási fellépés lehetősége. Közölte: most is mintegy félezer perük van folyamatban, és arra számít, hogy ez a szám nem csökken. Lehetséges kiútnak nevezte, hogy egy másik jogszabály alapján határozzák meg működésüket. – Nagyon komolyan át kellene nézni a médiatörvényt és a közigazgatási eljárásról szóló törvényt, mert nem tudom, csak sejtem, hogy a közigazgatási törvény mint általános törvény alkalmazható – jegyezte meg. Hozzátette: attól, hogy a jogszabály nem nevesíti a testületet, még nem vitatható, hogy az ORTT közigazgatási szerv.
Az Országgyűlésnek még az idén meg kell alkotnia az elektronikus média szabályozását biztosító új törvényt. Akár ezen új törvény keretében is szabályozható a médiahatóság jogállása. Erre amúgy szükség is lesz: a bírói testület ugyanis nem csupán a szankcionálási jogot vonta meg az ORTT-től, hanem arra is kötelezte a parlamentet, hogy az év végéig törvényi szinten rendezze a kérdést.
Az AB döntésével persze a sok tíz milliós büntetéssel bőven „megszórt” kereskedelmi csatornák jártak a legjobban. Az RTL Klub nevében Rényi Ádám kommunikációs igazgató az MTI-nek nyilatkozva üdvözölte, hogy „az AB is felismerte az ORTT visszás jogállását”.
A TV2 kommunikációs osztálya csak annyit közölt, hogy „nincs napirenden olyan terv vagy javaslat, ami az AB-határozat kapcsán bármiféle jogi lépés megtételére vonatkozna”.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
