Nem bírságolhat a médiahatóság

Jövő évtől kezdve nehezebb, körülményesebb lesz megbüntetni a törvénysértő televíziókat és rádiókat. Az Alkotmánybíróság nemrégiben hozott döntése értelmében ugyanis az Országos Rádió és Televízió Testület nem hozhat elsötétítésre, elnémításra vagy pénzbírságra vonatkozó határozatokat; végső soron nem működhet közigazgatási szervként. Ehelyett pereskedhet majd évekig.

Bodacz Balázs
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez év végével megsemmisítette az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) szankcionálási jogát az Alkotmánybíróság (AB), így másfél-két évig elhúzódó perek lépnek a közigazgatási határozatok helyébe – mondta a médiahatóság elnöke csütörtökön a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Kovács György a legnagyobb problémát a hatékonyságban látja. Szólt arról is, hogy míg a földfelszíni adók esetében bíróságon kényszeríthetik ki a műsor-szolgáltatási szerződés egyes passzusainak végrehajtását, a műholdas és kábeles adókkal szemben ezzel a döntéssel megszűnt a közigazgatási fellépés lehetősége. Közölte: most is mintegy félezer perük van folyamatban, és arra számít, hogy ez a szám nem csökken. Lehetséges kiútnak nevezte, hogy egy másik jogszabály alapján határozzák meg működésüket. – Nagyon komolyan át kellene nézni a médiatörvényt és a közigazgatási eljárásról szóló törvényt, mert nem tudom, csak sejtem, hogy a közigazgatási törvény mint általános törvény alkalmazható – jegyezte meg. Hozzátette: attól, hogy a jogszabály nem nevesíti a testületet, még nem vitatható, hogy az ORTT közigazgatási szerv.
Az Országgyűlésnek még az idén meg kell alkotnia az elektronikus média szabályozását biztosító új törvényt. Akár ezen új törvény keretében is szabályozható a médiahatóság jogállása. Erre amúgy szükség is lesz: a bírói testület ugyanis nem csupán a szankcionálási jogot vonta meg az ORTT-től, hanem arra is kötelezte a parlamentet, hogy az év végéig törvényi szinten rendezze a kérdést.
Az AB döntésével persze a sok tíz milliós büntetéssel bőven „megszórt” kereskedelmi csatornák jártak a legjobban. Az RTL Klub nevében Rényi Ádám kommunikációs igazgató az MTI-nek nyilatkozva üdvözölte, hogy „az AB is felismerte az ORTT visszás jogállását”.
A TV2 kommunikációs osztálya csak annyit közölt, hogy „nincs napirenden olyan terv vagy javaslat, ami az AB-határozat kapcsán bármiféle jogi lépés megtételére vonatkozna”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.