Az agrártárca fél a földkérdéstől

Csend és tétlenség jellemző a hazai földbirtok-politika tervezett átalakítására, amely kapcsán az agrártárca néhány hónappal ezelőtt azonnali egyeztetéseket ígért. Nemcsak a mintegy kétezermilliárdos földvagyonról, hanem a magyar agrárium alapjáról van szó, mely elveszhet, ha a külföldiek földvásárlási tilalmának feloldásáig nem sikerül rendezni a kérdést.

Dénes Zoltán
2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem késlekedhetünk, mert nyakunkon 2011, amikor fel kell oldanunk a külföldiek földvásárlásával kapcsolatos jelenlegi tilalmakat. Ha nem kerül a hazai termelők kezébe a következő években a magyar föld, akkor a birtokok a külföldieké lesznek – lényegében ez volt a fő üzenete a Magyar Agrárkamara május elején megrendezett szakmai rendezvényének. Azóta viszont semmi nem történt, s a birtokpolitika kialakításáért leginkább felelős Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium is inkább hallgatásba burkolózik. A kormány birtokpolitikáját számon kérő megkeresésünkre az agártárca egy hét elteltével sem tudott válaszolni. Pedig Gráf József agrárminiszter arról beszélt még tavasszal, hogy a lehető leggyorsabban meg kellene oldani a földkérdés, mert ellenkező esetben a moratórium lejártával már csak passzív szemlélőként asszisztálhatunk a külföldiek termőföld-felvásárlásához. Ennek elkerülése érdekében kérte, hogy mindenki vesse le magáról „politikai kabátját”, és igyekezzen szakmai érvekkel elősegíteni a munkát. Lapunknak adott nyár eleji interjújában a tárcavezető arra is célzott, hogy a földbirtok-politikai egyeztetéseknek a minisztérium lesz a kezdeményezője.
Ennek meg is lett volna az alapja, hiszen a Magyar Agrárkamara május 10-i konferenciáján a szögesen ellentétes véleményt formáló érdekszervezetek is képesek voltak arra, hogy közös javaslatokat fogalmazzanak meg. – A konferencián világossá vált, hogy a felszólaló, egymással ellentétes érdekeket képviselő felek is számos kérdésben egyetértenek, ezért nyitott az út a konszenzus felé. Éppen ezért – amint az a konferencián is elhangzott – szűkebb szakmai körben meg kell vizsgálni a jelenleg érvényben lévő jogi szabályozást, és lépéseket kell tenni az esetleges módosítás érdekében – jelentette ki lapunknak Ebele Ferenc, az agrárkamara főtitkára. Az egy hullámhoszszon való gondolkodáshoz szolgáltatott példát több nagyobb hazai agártársaság tulajdonosa, Raskó György, aki arról számolt be, hogy őt mint „nagytőkést” a legkevésbé sem érdekli a földtulajdon, mert ha birtokra költi a pénzét, lemarad a hatékonyság növelésének lehetőségéről. Raskó véleménye szerint a megfelelő törvényi biztosítékokkal körülbástyázott, hosszú távú bérleti szerződés is megfelelő megoldást nyújthat az üzemszinten működő gazdaságoknak s az állattartóknak.
A földszerzés tekintetében a családi gazdaságok érdekeit előtérbe helyező Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetsége is hajlott e tekintetben a kompromisszumra, hiszen a fő cél a hazai termelők földhöz juttatása. A főként nagyüzemeket képviselő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) is előállt korábban hasonló javaslattal – mondta lapunknak az érdekvédelmi szervezet titkára. Filipsz László mindazonáltal felhívta a figyelmet arra, hogy a hosszú távú bérlet lehetősége jelen körülmények között azért nem tekinthető megoldásnak, mert Magyarországon nincs jogbiztonság. Ezért félő, hogy egy állattartó – akiknek többsége bérelt földön gazdálkodik – hiába köt ilyen szerződést, azt bárki könnyedén felrúghatja.
Filipsz szerint az állami földek értékesítését átláthatóan, személyi felelős kijelölésével kellene folytatni, ami manapság nem igazán érvényesül. Ezért – tette hozzá – a mindenkori agrárminisztert kellene felhatalmazni arra, hogy minden egyes pályázaton a végszót maga mondja ki. Mindezt olyan törvényi előírásokkal kellene párosítani, amelyek kimondják, hogy a rendeltetésszerű földhasználat elmulasztásakor szankcióként akár a birtok visszavétele is lehetővé válik. A MOSZ titkára leszögezte: az agrártárca fél a földkérdéstől, ami később komoly problémákat okozhat.

Adó után járjon a támogatás! A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége a legutóbbi öt elemikármentes évben befizetett adó mértékéhez kötné a fagykárenyhítés mértékét – tájékoztatta az MTI-t Horváth Gábor, a szervezet főtitkára. A MOSZ véleménye szerint nyilvánvaló, hogy a fagykárenyhítés során a költségvetési hozzájárulás hányada – azaz az adófizetők befizetéseiből származó összeg – várhatóan közel tízszer nagyobb lesz, mint a termelők saját befizetéséből a kárenyhítésre viszszaadott pénzösszeg. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.