Mély válságba került a hazai mezőgazdaság, melyből csak közmegegyezésen alapuló agrárstratégiával lehetne kilábalni – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke. Mint mondta, a rosszul végrehajtott kárpótlás nyomán egy szűk réteg óriási termőföldterület felett rendelkezik, míg mintegy egymillió gazda kis- és törpebirtokon próbálja előteremteni megélhetését. Utóbbiak összefogás nélkül nem működőképesek, ezért a kormánynak minden eszközt meg kellene ragadnia, hogy támogassa szövetkezésüket.
A kisgazda politikus bírálta a tavaszi fagykárok miatt tüntető gazdák és az agrártárca között létrejött megállapodást is, mivel véleménye szerint a kárenyhítésből éppen a legrászorultabb, ezer négyzetméter alatti területen gazdálkodók maradtak ki, holott ha például valaki ekkora területen zöldségtermesztéssel foglalkozik, éppolyan nagy kár érhette, mint mondjuk egy több hektáron gazdálkodó kukoricatermesztőt. – Kétségtelen, hogy Gráf József az egyik legtehetségesebb agrárminiszter, hiszen a kormányban vállalt szerepének megfelelően tökéletesen szolgálja a nagybirtokrendszer és a tömegtermelés erősödését – jelentette ki Turi-Kovács Béla. Hozzátette: mivel nyilvánvaló, hogy a kisbirtokok is életképesek, nem lenne szabad senkit sem a megművelt termőföld mérete alapján kizárni a pályázatokból, illetve a hitelfelvételi lehetőségekből.
Tegnap Karsai József, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője is arra figyelmeztette nyílt levelében a kormányt, hogy amennyiben nem tesz azonnali és hathatós lépéseket az aszály miatt jelentősen visszaeső kukoricatermés itthon tartásáért, akkor a magyar állattenyésztés ötven éve nem látott súlyos válságba kerülhet. Ezért a képviselő százmilliárd forintot kér a kormánytól az idei kukoricatermés felvásárlására. Szerinte akár a kormányzati negyedre szánt forrást is át lehetne csoportosítani ide. Karsai József úgy látja, hogy a hazai állattenyésztés válsága miatt tovább nőhet az infláció, ráadásul hazai kukorica helyett génkezelt termék jöhet az országba, több tízezer ember állását sodorva veszélybe. – Mindez – tette hozzá – komoly költségvetési kihatásokkal jár, hiszen emelni kell a nyugdíjakat, tízezrek szorulnak szociális segélyre, s ráadásul csökken a dolgozók után befizetett járulék. Mindezek nyomán visszaesik a fogyasztás, ezáltal pedig bevételektől esik el az állam. Vagyis – mutatott rá az MTI-neknyilatkozó Karsai – százmilliárd forint befektetéssel a kormány több száz milliárd forintot takaríthat meg.
Elképesztő dolgot talált a vámhatóság a csempészeknél
