Összekapcsolódott a Progressz M-61 orosz teherűrhajó vasárnap késő este a Nemzetközi Űrállomással (ISS) – adta hírül az IANS. Mint arról beszámoltunk, a teherűrhajó több mint 2,5 tonnás rakományt – élelmiszert, vizet, oxigént, üzemanyagot és különböző berendezéseket – szállított az ISS-re. Az űrállomáson jelenleg a tizenötödik legénység dolgozik: Fjodor Jurcsisin és Oleg Kotov orosz, valamint Clayton Anderson amerikai űrhajós – emlékeztetett a távirati iroda.
A Progressz M-61-et csütörtökön indították útnak a kazahsztáni Bajkonurban lévő űrrepülőtérről. A teherűrhajó rakományában új számítógépek is voltak, ezekre azért volt szükség, mert júniusban meghibásodott a központi komputer a bázis orosz szektorában, és rövid időre leálltak az oxigénellátásért és az űrállomás iránytartásáért felelős számítógépek. A hibát kijavították, a berendezések azóta kifogástalanul működnek. A problémát feltehetően az új napelemek elektromos kábeleitől keletkezett statikus elektromosság okozta. A Progressz M-61 érkezésével az űrállomás valamennyi dokkolóállása foglalt. A Zvezda modulhoz a májusban indított Progressz M-60 teherűrhajó, a Zarja modulhoz pedig a legénység mentőegysége, a Szojuz TMA-10 űrhajó kapcsolódik, amellyel Jurcsisin és Kotov kozmonauták az űrállomásra érkeztek.
Időközben megkezdődött az Endeavour űrrepülőgép startjának visszaszámlálása. Az űrsikló holnap este helyi idő szerint 18 óra 36 perckor indul útnak a floridai Kennedy Űrközpontból – tudta meg a BBC. Az STS-118 kódjelű misszió legénységében – a Challenger 1986-os katasztrófája után először – egy tanárnő is helyet kapott – írta az MTI. Az indítást augusztus 7-re tervezték, de levegőszivárgás miatt a NASA módosította az időpontot. A meghibásodott szelepet kicserélték és vasárnap sikerrel tesztelték.
Emmanuel Macron a védelmi kiadások jelentős emelését jelentette be
