A Fidesz–KDNP és Kálmán László megegyező témájú, de ellentétes tartalmú kérdéseket nyújtott be az egészségügy privatizációjával és a termőföld elővásárlási jogával kapcsolatban, illetve arról, hogy gyógyszereket csak patikában vagy egyes gyógyszereket azon kívül is lehessen árulni. Azzal, hogy az Országos Választási Bizottság hitelesítette a kérdőíveket, még nem nyílt szabad út a referendum kiírása előtt. Az Alkotmánybíróságon ugyanis még meg lehet támadni a kérdőíveket. Így is történt: a Fidesz–KDNP kérdései ellen tizenkilenc beadvány érkezett, míg Kálmán László nyelvész kérdéseit harmincegy kifogással támadták meg. Az AB jelenleg ítélkezési szünetet tart, a kifogások elbírálására várhatóan októberben kerülhet sor.
A Kálmán László-féle kérdések egyikét éppen a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége (Magosz) támadta meg. A kifogásolt kérdés így hangzik: „Egyetért-e ön azzal, hogy a földterület megművelőjét illesse meg első helyen elővásárlási jog termőföld vásárlása esetén?” A kérdés a Magosz szerint több aggályt is felvet. Elsősorban azt, hogy a „földterület megművelője” jelenleg magyar és külföldi magánszemély, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet is lehet. Ha ezek bármelyikét megilletné a földvásárlás, úgy a termőföld külföldi kézbe is kerülhetne – érvel a gazdaszövetség. Ez viszont ellentétes a jelenlegi földtörvénnyel, de ez a kisebbik gond. A termőföld hazai kézben tartását ugyanis 2011-ig maga az uniós csatlakozási szerződés garantálja, amely viszont nemzetközi szerződés. Az ebben foglaltakról az alkotmány szerint viszont nem írható ki népszavazás – hangoztatja a Magosz.
A Fidesz–KDNP ugyanezen tárgyban megfogalmazott kérdése így hangzik: „Egyetért-e ön azzal, hogy a – 2002. június 15-i állapot szerint hatályos, termőföldről szóló, 1994. évi LV. törvény szerinti – családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?”
Emmanuel Macron a védelmi kiadások jelentős emelését jelentette be
