Spekulánsok vehetik meg a leégett erdőket

Ha nem segít az idén elpusztult erdők gazdáinak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a közeljövőben spekulánsok vásárolhatják fel a károsult területeket. A vonatkozó törvény előírja, hogy a tulajdonosnak két éven belül meg kell kezdenie az elpusztult erdő újratelepítését. Ez azonban hektáronként félmillió forintba is kerülhet, amit a bajba került gazdák képtelenek előteremteni. Így akár az is elképzelhető, hogy szorult helyzetükben a tulajdonosok az újratelepítés és a büntetés elől menekülve eladják erdeiket.

Velkei Tamás
2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Európa több országában a nyomozó szervek azt gyanítják, szándékos gyújtogatás következménye volt a közelmúltban tapasztalható rengeteg tűz, amelyek óriási károkat okoztak Olaszország, Spanyolország és Görögország erdeiben. Az említett országokban a leégett erdő 15 évig nem vonható gazdálkodás alá, így príma terepévé válik az ingatlanberuházóknak. Ezért számos európai országban tüntetésekkel próbálják meg elérni, hogy a jövőben az erdők helyén ne lehessen építkezni. Magyarországon szántóból lehet erdő, vissza azonban már nagyon nehezen fordítható a folyamat, csak ha a szakhatóság hozzájárul, s a tulajdonosnak akkor is hektáronként kétmillió forintot kell fizetnie. Vagyis külföldön nyerészkedés céljából, idehaza viszont passzióból gyújtogatnak s tesznek kárt a hazai erdőkben. A tűz által 50-60 év munkája válik füstté.
A tűz, az aszály ellen biztosításokkal védekezhetnének az erdőgazdálkodók. Ám az egyik legnagyobb probléma éppen az, hogy a tulajdonosok java része nem képes fizetni a magas díjtételeket. Magyarország kétmillió hektárnyi erdejéből mindössze 20 ezer hektárra kötöttek kárbiztosítást. A legolcsóbb biztosítási konstrukció hektáronként pár ezer forintnál kezdődik, a legmagasabb összeg viszont elérheti a 30 ezer forintot is. A Pilisi Parkerdőgazdaság Zrt. esetében (amelynek 63 ezer hektár erdeje van) például a biztosítás öszszege minimálisan is megközelítheti a 100 millió forintot, de a magasabb díjtételeknél akár a kétmilliárd forintot is elérheti. Mindemellé társul az, hogy a biztosítások sem érnek sokat, hiszen a kifizetett kárösszeg átlagban hektáronként 50 ezer forint, míg egy hektárnyi erdő pótlása ennek a tízszeresébe kerül. Az uniós támogatásokból ugyan telhet majd erdőpótlásra, de könnyen elképzelhető, hogy addig még évek múlnak el – ahogy Luzsi József, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) elnöke fogalmazott –, „mire megszokná a tehén a legelőt, addigra el is pusztul”.
Miközben az erdők gyakorlatilag közfunkciót „látnak el”, a fenntartás költségei kizárólag a vállalkozó vállát nyomják. A júliusban leégett 3000 hektár s az aszályban elpusztult további 12 ezer hektár erdő pótlása hozzávetőlegesen 7,5 milliárd forintos terhet ró a gazdálkodókra. Ráadásul még azzal is számolniuk kell, hogy ha két esztendőn belül nem fognak hozzá a telepítéshez, büntetést kapnak az államtól, s őket terheli a fakitermelésből származó nyereség elmaradása is. Félő tehát, hogy ha a kormány nem lép gyorsan, a gazdálkodók egy része a horribilis költségek elől menekülve arra kényszerül, hogy áron alul értékesítse az erdejét, vagy netán ingyen váljon meg a teherré vált tulajdonától. Mivel a kárt szenvedett erdők 80-90 százaléka magántulajdonban van, érdekvédelmi szervezetük, a MEGOSZ több kárenyhítési javaslatot is eljuttatott a múlt héten Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek. Mint azt Luzsi József elnöktől megtudtuk, kérelmükben külön támogatást kérnek többek között az erdőkárok felszámolására, de a kedvezményes bankhitel lehetősége, a vis maior keret megnyitása, valamint a foglalkoztatási szabályok bevezetése az erdőgazdálkodásban is szerepel benne.

Előny a fiataloknál. Egyes agrártámogatások esetén 10 százalékos többlettámogatáshoz juthatnak a 40 év alatti gazdálkodók. Ennek feltétele, hogy 2007. augusztus 1–15. között regisztráltassák magukat fiatal mezőgazdasági termelőként – hívta fel lapunk figyelmét Mikula Lajos, az Agrya-Fiatal Gazdák Szövetségének elnöke. A regisztráció elmulasztása esetén 2008. december 31-ig nem élhetnek a többlettámogatás lehetőségével. Ez vonatkozik már a most augusztusban meghirdetendő állattartótelep-korszerűsítés támogatására is. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.