Továbbra is nagyon pesszimista a lakosság és az üzleti szereplők hangulata – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb konjunktúraindexéből. A fogyasztói bizalom 1995 óta nem tapasztalt mélypontját érte el az idén januárban, és februártól augusztusig is csak igen szerény mértékű javulás tapasztalható. A lakosság saját pénzügyi helyzetére és a munkanélküliségre vonatkozó várakozásai ugyan némi javulást mutatnak, de még így is bőven a negatív tartományban maradnak. A háztartások megtakarítási képességének megítélése romlott, csakúgy, mint az inflációs várakozás.
– A pesszimista jövőképek hátterében elsősorban az élelmiszerárak jelenlegi megugrása áll, amit a világkereskedelmi igények növekedése, valamint az itthoni fagy- és aszálykárok magyaráznak – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint a drágulás váratlanul magas üteme csak tovább rontott az amúgy is rossz bizalmi indexen. Az adóterhek növekedésével, a reálbérek csökkenésével, valamint a pénzromlás júliusi tetőzésével már eddig is számolhatott a lakosság, a mostani élelmiszerár-robbanással, valamint az előttünk álló áramáremelésekkel azonban még nem – tette hozzá az elemző.
Az üzleti életben a GKI szerint a legkedvezőtlenebbnek a kereskedelem és az építőipar érzi saját helyzetét: az eladások csökkenése, a megrendelések szűkülése, valamint a foglalkoztatottsági szándékok romlása a negatív kilátások jellemző okai. A kereskedelmi cégek inflációs várakozása is erősödött, míg az eladatlan készletek tovább nőttek. Az építőiparon belül az áremelési tervek az egy évvel ezelőttivel összehasonlítva jóval kevésbé erőteljesek – állapítja meg a GKI közleménye.
Növekvő román infláció. A román kormány gazdasági előrejelző bizottsága a szomszédos ország idei inflációs kilátásait 4,2 százalékról 4,5 százalékra, a jövő évit pedig 3,5 százalékról 3,8 százalékra emelte. (MTI)
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
