Ismét terítéken a szegedi fürdőügy

Bodacz Péter
2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némiképp tisztulni látszik a szegedi fürdőügy körüli kép, miután a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) korrigálta korábbi, „technikai okok miatt nem pontos” tájékoztatását. Mint megírtuk, a Botka László szegedi polgármester által a múlt héten beharangozott, hatmilliárd forintos, egyedülálló méretű fürdőberuházás költségeinek egyik felét a város és a beruházó Hunguest Hotels Zrt. közösen fizetnék, míg a fennmaradó hárommilliárd forint uniós forrásból állna rendelkezésre. Megkeresésünkre az NFÜ korábban azt közölte, hogy a szocialista kötődésű milliárdos, Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Hunguest-csoport valóban nyújtott be pályázatot kiemelt projektként való minősítésre, ám az az értékelési eljárás során nem érte el a megfelelő színvonalat, a zsűri döntése alapján nem nevesítették az akciótervben, így támogatásban sem részesül. Ebben az esetben tehát a beruházás egyik fő forrása – szemben a korábbi tájékoztatással – nem volna biztosított. Az NFÜ újabb, pontosított válasza ugyanakkor már arról számol be, hogy a Hunguest Hotels Zrt. mégsem nyújtott be pályázatot, hanem a projektgazda a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács, a terveket pedig Szeged önkormányzata dolgozta ki. Az NFÜ pontosítása szerint az aqualand-beruházást kiemelt programként kezelték, a kormány azonban az elképzelést továbbfejlesztendőnek minősítette. Ez azt jelenti, hogy a projektgazda a tulajdonviszonyok tisztázása és a további részletek kidolgozása után, szeptember 30-ig átdolgozott javaslatát újra benyújthatja.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a regionális fejlesztési tanácsot is, amely az NFÜ korrigált válaszát megerősítette, valamint azt is hangsúlyozta, hogy rajtuk keresztül került a pályázat az NFÜ elé. A tanács egyik tagja, Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester sajtóreferense ezzel szemben korábban azt közölte: a fürdőprogramot nem tartották arra érdemesnek, hogy az ügynökség elé terjesszék. Egy neve elhallgatását kérő, magas beosztású önkormányzati vezetőtől pedig úgy értesültünk, hogy a beruházást csakis az önkormányzati tárca javasolhatta a támogatandó nagyprojektek közé, a városban ugyanis senki nem tudott arról, hogy a fürdővel pályáznának.
A Szegedi Közgyűlés kormánypárti többsége közben pénteken név szerinti szavazáson elfogadta a fürdőberuházás tervét. Az elképzelések szerint Szeged a Liget-fürdő és környéke háromhektáros, mintegy 1,2 milliárd forint értékű ingatlanát beviszi egy projektcégbe, amelynek másik tulajdonosa a Leisztinger-vállalkozás. A város apportálta területen épülne meg a fürdő. A helyi ellenzék azért támadta a tervezetet, mert Szeged városa az elkészülő beruházásban nem marad tulajdonos, kimaradva ezzel a jelentős értéknövekedésből. Ehelyett a hotellánc apportáron vásárolhatja ki a város által bevitt ingatlant, így egyedül használhatja fel a támogatást. Korábban Oláh János, a Fidesz volt polgármesterjelöltje is élesen bírálta a beruházás tervét. Szavai szerint érthetetlen és felháborító, hogy egy szórakoztatóközpont miért élvez ekkora kormányzati figyelmet, amikor lényegesen fontosabb beruházásokra egy fillér sem jut. Példaként említette a szegedi árvízi védmű rekonstrukciójának szükségességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.