Még mindig lemondatnák Gyurcsányt

Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követően neves közéleti személyiségek nyílt levelet fogalmaztak meg Gyurcsány Ferencnek címezve, amelyben kérték a miniszterelnököt, távozzon posztjáról. Bod Péter Ákos, Kodolányi Gyula és Granasztói György szerint akkori felszólításuk ma is aktuális.

Velkei Tamás
2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között Mádl Ferenc, Zlinszky János, Martonyi János, Granasztói György, Kodolányi Gyula és Bod Péter Ákos írták alá a levelet. „Úgy véljük, hogy mostanra az ön személyének megítélése, ebből következően a közjogi helyzet is drámaian megváltozott. A miniszterelnök úr közelmúltban nyilvánosságra került titkos beszéde egyértelművé tette az ország számára, hogy a teljes előző kormányzati ciklusban és azóta is ön, majd kormánya éveken át tudatosan megtévesztette a magyar állampolgárokat az ország valós helyzetét illetően, s ezzel lehetetlenné tette, hogy felelős döntést hozzanak a 2006-os országgyűlési választásokon” – fogalmaztak. A levél ekképp zárult: „Vannak rendkívüli helyzetek, amikor egy politikus éppen visszavonulásával teheti legtöbbet a hazájáért. Ezt kérjük most Öntől!”
Bod Péter Ákos egykori ipari és kereskedelmi miniszter, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke szerint a helyzet azóta sem lett jobb, hiszen míg körülöttünk mindenhol virul a gazdaság, itthon a küszködésnek lehetünk tanúi. Mind társadalometikai, mind gyakorlatias szempontból az lett volna tanácsos, ha a miniszterelnök lemond posztjáról. Úgy véli, 2006 őszén a kormányzó koalíciónak is jobb lett volna, ha levonja a szükséges következtetéseket. Bod Péter Ákos hozzátette: léteznek olyan helyzetek, amikor a kormányzat az előtte álló feladatokhoz a lakosság megértését kéri, ám egy ilyen hangfelvétel napvilágra kerülése után nem kérhető türelem.
Kodolányi Gyula ma is fönntartja véleményét, miszerint Gyurcsány Ferencnek le kellett volna mondania. – A miniszterelnök kaotikus megnyilvánulása mögött a kormányzat és a törvénykezés világos vonalat követ, és ez egyre távolabb vezet attól, amit a kormányfő a választóknak ígért – mondta Kodolányi.
Granasztói György egyetemi tanár úgy véli, tavaly óta semmi nem változott, az őszödi beszéd a társadalomban komoly bizalmi válságot indított el, s ennek következménye, hogy tovább gyengült a „polgári társadalom”. A demokrácia intézményei veszélybe kerültek, miközben folyamatosan súlyosbodott az ország gazdasági helyzete. E folyamatok összességeként gyengül az állam, sebezhetővé válik a társadalom, ami egy diktatúra kezdetének hírnöke is lehet – figyelmeztetett Granasztói György.

Folytatódó hazudozás. A miniszterelnök nemcsak a választások megnyerése érdekében, hanem a külföldi tárgyalásairól is hazudott. A 2005-ös washingtoni látogatása után kijelentette: George W. Bush amerikai elnök szóba hozta azt, hogy a magyar–amerikai viszony a Fidesznek a New York-i terrortámadásokkal kapcsolatos álláspontja miatt romlott meg. Később kiderült, Bush semmi ilyesmit nem mondott. 2006 júniusában Gyurcsány Ferenc azt jelentette be, hogy hamarosan viszszakerül a magyar állam tulajdonába a budai Várban található, amerikai tulajdonú egykori Táncsics-börtön. Az amerikai nagykövetség sajtóattaséja erre közölte: akkor nem történt megegyezés az ügyben. Tavaly augusztusban Gyurcsány a Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnöknél tett látogatása után azt a tájékoztatást adta az újságíróknak, hogy pozitívak voltak vendéglátója reakciói a magyar konvergenciaprogramra. Ám a látogatáskor a program vitaanyagáról vagy végleges változatáról sem volt készen az angol fordítás, azaz Juncker nem is olvashatta azt. Az őszödi beszéd kiszivárgása után nem sokkal a kormányfő hazudott, amikor azt állította, hogy Angela Merkel német kancellár bátor kezdeményezésnek nevezte Gyurcsány beszédét. Berlin hivatalosan is cáfolta, hogy Merkel ilyet mondott volna. A magyar miniszterelnök nemrég – állítása szerint – négyszemközt tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel Malina Hedvig ügyéről. A szlovák kabinet szóvivője nem tudott ilyen beszélgetésről. (B. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.