Gyügye, a „mi Európánk”

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első ízben 1284-ben említi egy birtoklevél Gyügyét, Páltelke szomszédjaként, amelyet Timoteus nevű földesura eladott Gyügyei Irok fiának. A falu talán török eredetű neve – az akadémiai földrajzi nevek szótárát idézve – „a magyar gyüge vagy gügye köznévvel hozható kapcsolatba”. Ma kétszázhetvenen laknak a Fehérgyarmattól délkeletre, a Szamos jobb partján – az egy hete ugyanitt megismert Szamosújlaktól pár száz méterre – található kisközségben. Az 1332 és 1337 közötti pápai tizedjegyzékekben már egyházas helyként szerepel Gyügye, egy 1405-ben keltezett adományozó írás pedig XIII. századi eredetűnek mondja a település templomát. Alaprajza, stílusjegyei, valamint a környék azonos korú és formájú rokon emlékei alapján kétséget kizáróan az 1200-as évek derekán épülhetett az ismeretlen titulusú plébániatemplom. Téglány alakú hajójához kelet felé egy-egy falvastagságnyival keskenyebb, egyenes záródású szentély kapcsolódik. Építőanyaga lapos, forró mészhabarcsba fektetett tégla, amelynek egy fogrovatos díszű párkányszakaszát megfigyelhetjük a keleti végfalon. Szintén román kori a szentély északi falába mélyedő szentségtartó fülke. A torony nélküli nyugati oromfal sarkait haránt irányú támpillérek erősítik, ami csúcsíves boltozatról – és talán kegyúri karzat voltáról is – tanúskodik. Eredeti helyén, a szentélytől északra található a sekrestye, keleti falán keskeny, rézsűs bélletű ablaknyílással, amely a szentély tengelyablakának kisebbik testvére.
A templom súlyos károkat szenvedett az utóbbi kétszáz esztendőben, a sokszoros renoválás alaposan átformálta középkori jellegét. Csak a 2000-ben megkezdett régészeti kutatás és műemléki helyreállítás tisztázta építésének történetét, tárta fel és konzerválta a korábbi részleteit. Gyügye református lakói a XVII. század második felében vették birtokukba a plébániatemplomot, azonban csak egy évszázad múltán, 1767. október 12-én – kereken kétszáznegyven esztendeje – készült el a gyülekezeti tér ácsolt karzata és festett kazettás deszkamennyezete, amint az egyik tábla feliratán olvasható. 1829-ben a környéket megrázó földrengés beomlasztotta a gyügyei templom öreg boltozatát és fedélszékét, amelyeknek súlya alatt összetört a fafödém. 1831 és 1833 között helyreállították az épületet. Ekkor bontották le a kora gótikus diadalívet, amelynek egy kicsiny megmaradt szakasza mutatja a csúcsív hajlatát. Vele szemközt látható a hangvetős, faragott koronás fa szószék. Átszabták a középkori ablakokat, a szentély déli ablakát befalazták. A buzgó iparosok átfestették a régi menynyezet újból összerakott kazettáit. Szerencsére 2002-ben a restaurátorok a fedőréteg eltávolításával láthatóvá tették a XVII. századi, népies mitológiai ábrázolásokat a hajó fölötti 56, illetve a szentélyt borító 25 festett táblán. Nagyrészt ezek látványának köszönhető, hogy a gyügyei református templom helyreállítását 2004-ben Europa Nostra-díjjal ismerték el, de a tervező építész, M. Kaló Judit szintén méltán nyerte el a műemlékvédelem Oscar-díjának számító kitüntetést.
A pompás arányú, középkori eleganciát árasztó templom közelében otrombának tűnik a háromemeletes, szinte pravoszláv stílusú, vakolt falú torony. 1889-ben készült, 1924-ben még igazítottak rajta, de ez is csak anynyit használt neki, hogy még jobban szemlélteti az építészeti ízlés romlását hat-hét évszázad leforgása alatt. No meg hát benne lakik az 1811-ben készült harang.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.