A társadalmi infrastruktúra program keretében elviekben szeptember 28-tól október 15-ig lett volna ideje a szakmai szervezeteknek véleményezni az NFÜ 40 milliárd forintos programját, amely többek között a hazai tantermek digitális táblákkal történő felszerelését irányozza elő – magát a pályázatot azonban szeptember 28-án már ki is írták. A kétlépéses – most 24,8 milliárd, később 15,2 milliárd forint értékű – pályázaton „digitális tartalmak óraközi használatára” is lehet pályázni úgynevezett tantermi csomagokat igényelve. A digitális táblák darabonkénti tervezett beszerzési költsége szakértők szerint a piaci árnál jóval magasabb.
*
Az ügynökség honlapján tegnap még egyszer leellenőriztük: a keresőprogramban és a pályázati rovatban is valóban szeptember 28-i dátummal szerepel az 1.1.1/07-es számú Társadalmi infrastruktúra operatív program. A „hibára” a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének levele hívta fel a figyelmet. A vitára szánt idő eltűnése azért is szúrhatott szemet, mert a több tízezer interaktív tábla uniós pénzen megvalósuló közbeszerzésével a legfontosabb szakmai szervezetek távolról sem értenek egyet.
Mint arról beszámoltunk: a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint az oktatásból is jelentős forrásokat elvonó megszorítócsomag több ezer pedagógus elbocsátásával, iskola-összevonásokkal és -bezárásokkal járt, ezért az uniós milliárdokból inkább másra kellene költeni. Kerpen Gábor, a legnagyobb pedagógusszervezet elnöke már a digitálistábla-botrány kitörésekor is leszögezte: ők biztosan nem kérték a tárcától vagy az NFÜ-től az interaktív tábladömpinget. A Gimnáziumok Országos Szövetsége is feleslegesnek tartja a nagy mennyiségű tábla beszerzését, csakúgy, mint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Miskolczi Norbert, a HÖOK vezetője megerősítette: őket sem kereste meg a tárca vagy az NFÜ az ügyben. Oktatáspolitikusok korábban arra is felhívták a figyelmet, hogy a magyar tanintézményekben jelenleg meglévő, hozzávetőlegesen 3000 digitális tábla jelentős részét évek óta nem is használják. Szakértők szerint a tanintézetek az uniós forrásokból először inkább padokat, székeket, táblavilágítást, tisztességes mosdókat vennének, vagy például az iskolák fűtését, beázását oldanák meg. A legtöbb gond azonban a taneszköz beszerzési ára körül van. Megkeresésünkre interaktív táblákat gyártó külföldi vállalatoktól és hazai cégektől is azt a tájékoztatást kaptuk, hogy egy átlagos méretű tábla ára a pedagógusok betanításával, az iskoláknak járó kedvezménnyel, ezer darabos mennyiségre 500-550 ezer forint körül alakul. Az NFÜ korábbi nyilatkozatai szerint 32-40 ezer darab tábla beszerzését tervezik, előzetes kalkulációjuk egy csomag árát körülbelül 900 ezer forintra teszi.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
