A világ leggyorsabb társadalmi vitája

A világ leggyorsabb társadalmi vitáját bonyolította le a Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési tárcavezető felügyelte Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az oktatásban használható digitális táblákra is vonatkozó program vitára bocsátása napján ugyanis az ügynökség már ki is írta a 25 milliárd forintos pályázatot.

Munkatársainktól
2007. 11. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társadalmi infrastruktúra program keretében elviekben szeptember 28-tól október 15-ig lett volna ideje a szakmai szervezeteknek véleményezni az NFÜ 40 milliárd forintos programját, amely többek között a hazai tantermek digitális táblákkal történő felszerelését irányozza elő – magát a pályázatot azonban szeptember 28-án már ki is írták. A kétlépéses – most 24,8 milliárd, később 15,2 milliárd forint értékű – pályázaton „digitális tartalmak óraközi használatára” is lehet pályázni úgynevezett tantermi csomagokat igényelve. A digitális táblák darabonkénti tervezett beszerzési költsége szakértők szerint a piaci árnál jóval magasabb.
*
Az ügynökség honlapján tegnap még egyszer leellenőriztük: a keresőprogramban és a pályázati rovatban is valóban szeptember 28-i dátummal szerepel az 1.1.1/07-es számú Társadalmi infrastruktúra operatív program. A „hibára” a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének levele hívta fel a figyelmet. A vitára szánt idő eltűnése azért is szúrhatott szemet, mert a több tízezer interaktív tábla uniós pénzen megvalósuló közbeszerzésével a legfontosabb szakmai szervezetek távolról sem értenek egyet.
Mint arról beszámoltunk: a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint az oktatásból is jelentős forrásokat elvonó megszorítócsomag több ezer pedagógus elbocsátásával, iskola-összevonásokkal és -bezárásokkal járt, ezért az uniós milliárdokból inkább másra kellene költeni. Kerpen Gábor, a legnagyobb pedagógusszervezet elnöke már a digitálistábla-botrány kitörésekor is leszögezte: ők biztosan nem kérték a tárcától vagy az NFÜ-től az interaktív tábladömpinget. A Gimnáziumok Országos Szövetsége is feleslegesnek tartja a nagy mennyiségű tábla beszerzését, csakúgy, mint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Miskolczi Norbert, a HÖOK vezetője megerősítette: őket sem kereste meg a tárca vagy az NFÜ az ügyben. Oktatáspolitikusok korábban arra is felhívták a figyelmet, hogy a magyar tanintézményekben jelenleg meglévő, hozzávetőlegesen 3000 digitális tábla jelentős részét évek óta nem is használják. Szakértők szerint a tanintézetek az uniós forrásokból először inkább padokat, székeket, táblavilágítást, tisztességes mosdókat vennének, vagy például az iskolák fűtését, beázását oldanák meg. A legtöbb gond azonban a taneszköz beszerzési ára körül van. Megkeresésünkre interaktív táblákat gyártó külföldi vállalatoktól és hazai cégektől is azt a tájékoztatást kaptuk, hogy egy átlagos méretű tábla ára a pedagógusok betanításával, az iskoláknak járó kedvezménnyel, ezer darabos mennyiségre 500-550 ezer forint körül alakul. Az NFÜ korábbi nyilatkozatai szerint 32-40 ezer darab tábla beszerzését tervezik, előzetes kalkulációjuk egy csomag árát körülbelül 900 ezer forintra teszi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.