Nem véletlen, hogy az utóbbi hetekben, hónapokban megsokasodtak az Üzleti Szoftver Szövetséggel (BSA) és az illegális számítógépes programok elleni harccal kapcsolatos hírek. Amióta ugyanis a szervezet együttműködési megállapodást kötött az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatallal (APEH), Magyarországon jelentősen megélénkült a BSA tevékenysége.
Jövő héttől a kis- és középvállalkozásokhoz látogatnak el a BSA emberei, ám egyelőre nem ellenőrzési céllal. – A szövetség ügynöke átad az adott vállalatnak egy tájékoztatót a szoftvernyilvántartás szabályairól – mondta el megkeresésünkre Sarlós Gábor, a BSA szóvivője. Hozzátette, erre azért van szükség, mert egy idei, 12 uniós tagállam bevonásával készült felmérés alapján Magyarországon a cégeknek csak 9 százaléka tudja egyáltalán azt, hogy szoftvernyilvántartást kell vezetni. Ez az arány pedig a legalacsonyabb a megkérdezett országok közül. Ráadásul a magyar cégektől bekért szoftvernyilvántartások alig 0,5 százaléka felelt meg az APEH által véleményezett ajánlásnak, illetve a szerzői jogi törvényeknek. Mint a szóvivő fogalmazott, ez azért fontos kérdés, mert szerinte a megfelelő szoftvernyilvántartás a kulcs a legális programhasználathoz.
– Alapvetően az adóhivatallal kötött megállapodás eredményeként minden eddiginél fontosabbá vált a téma hazánkban is – tette hozzá Sarlós. Ezt jól jelzi az is, hogy mióta a BSA és az APEH neve egymás mellett jelenik meg, négyszeresére nőtt azon bejelentések száma, amely illegális szoftvert használó cégről értesíti a szövetséget. Sarlós Gábor legutóbb arról tájékoztatott, hogy az utóbbi néhány hónapban a „forródrótra” érkező hívások használhatósága is nagyban javult. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a bejelentők között főként rivális vállalkozások, illetve elbocsátott alkalmazottak szerepelnek.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
