A kormány alkalmatlan időben és rosszul hajtotta végre a villamosenergia-piac liberalizációját – jelentette ki Fónagy János, a parlament gazdasági bizottságának fideszes tagja.
A honatya a Budapesti Elektromos Művek számításaira alapozva hangsúlyozta, hogy 2008. január 1-jétől a szabadpiaci áramárak 17–45 százalékkal emelkednek, ami „végzetes lehet a magyar emberek, a magyar vállalkozások és a magyar közintézmények számára”. Fónagy szerint ez azt mutatja, hogy felelőtlen kormányzati döntés volt a szabad piac korlátlan bevezetése egy olyan időszakban, amikor köztudottan villamosenergia-hiány van. Rámutatott, emellett Magyarországnak nincs energiastratégiája.
A legnagyobb ellenzéki párt szakpolitikusa úgy látja, a kormánynak továbbra is van lehetősége arra, hogy mérsékelje a várható villamosenergia-drágulást, mivel a teljes áramtarifa negyven százaléka – ami adó, illetve hálózati díj – a piac megnyitása után is állami kézben marad. Fónagy János kérdésre válaszolva közölte: a Fidesz ismét benyújtja majd a parlamentnek azokat a korábban elutasított módosító indítványait, amelyek a hatósági ármaximálás eszközének fenntartásáról és a Magyarországon termelt áram exportjának korlátozásáról szólnak.
Mindeközben szinte bizonyossá vált, hogy hány százalékkal növekszik jövőre a gáz ára. A Népszabadság ugyanis arról értesült, hogy az árak meghatározásában előkészítő szerepet játszó Magyar Energia Hivatal (MEH) olyan indítványt tesz majd a kormány asztalára, amely alapján a gázfogyasztásáért jövőre öt százalékkal kell többet fizetnie a lakosságnak, és 4,3 százalékkal az iparnak. A szervezet azzal indokolja az emelést, hogy a világpiacon is drágult a fűtőanyag, illetve hogy növekednek a stratégiai gázkészletek. Emellett felelős még az áremelésért a kis- és nagyfogyasztók aránytalan díjmegoszlása, valamint a német E.ON kezében lévő központi gáznagykereskedő felé – a korábbi évek elmaradása miatt – törlesztendő 80 milliárd forint. A napilap szerint a MEH javaslata leszögezi: amennyiben most nem lesz gázáremelés, a nagykereskedő irányában további negyvenmilliárd forintos tartozás halmozódik fel. Bár a távhő árának meghatározása nem tartozik kormányzati hatáskörbe, a hivatal erre vonatkozóan is tett javaslatot. Eszerint a MEH ebben a kategóriában legfeljebb két-három százalékos emelést tart indokolhatónak.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
