Fidesz: Mitől lenne jobb?

A parlament tegnapi ülésnapján megkezdődött a társadalombiztosítás átalakításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Meglepetés nem történt: az átalakítást a kormány támogatja, az ellenzék ellenzi. Gusztos Péter szerint természetes, hogy a magánbefektetők profitot akarnak majd kivenni a rendszerből. Horváth Zsolt (Fidesz) viszont kijelentette: a nemzetközi tapasztalatok azt igazolják, hogy társadalmi veszteséget okoz, ha az egészségbiztosítás terén van verseny, nem pedig a szolgáltatói szférában.

Bodacz Balázs
2007. 11. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha marad a jelenlegi járulékszint, mindemellett a magántőke bevonásával üzemelő egészségbiztosítási pénztárak működési költsége 3,5 százalékra nő a tb jelenlegi 1,6-1,8 százalékos szintjéről, akkor nehezen érthető, hogy mitől javulna az egészségügyi ellátás színvonala; ráadásul a konvergenciaprogram már eddig is 250 milliárd forintot húzott ki az ágazatból – nagyjából ezekre a kifogásokra épül az ellenzék érvrendszere az egészségfinanszírozás átalakításával szemben. Noha Horváth Ágnes egészségügyi miniszter továbbra is azt hangoztatja, hogy nem fognak emelkedni a járulékok, nemrégiben „elszólta magát”, ugyanis a társadalombiztosítási díjak emelését helyezte kilátásba 2009-től. Erre a cseppet sem mellékes apróságra Csáky András MDF-es képviselő hívta fel a figyelmet. Ráadásul mivel a pénztárak hozzájutnak a biztosítottak egészségi állapotára utaló adatokhoz, akár válogathatnak is, hogy kivel kötnek szerződést. Ezt az eshetőséget az egészségügyi tárca egyelőre tagadja; ez azonban egyáltalán nem nyugtatta meg tegnap az ellenzéki kedélyeket. A demokrata fórum képviselője sommásan foglalta össze a törvényjavaslatot. Szavai szerint az nem más, mint „nyereségvágyból elkövetett tudatos politikai csalás”.
Horváth Ágnes a törvénytervezet általános vitáját megnyitó miniszteri expozéjában tegnap elmondta: a javaslat szerint a pénztárak 51 százalékos tulajdonjoga elidegeníthetetlenül állami tulajdonban marad. A cégek közgyűléseiben a tulajdonrész arányában rendelkezik majd szavazati joggal az állami és a magánbefektető, az igazgatótanácsban a profitorientált tulajdonos, a felügyelőbizottságban pedig az állami képviselet volna többségben. A miniszter asszony elmondta, hogy az ország 18 megyéjében és a központi régió négy körzetében összesen 22 pénztár jön létre.
– A javaslat mögött nincs társadalmi konszenzus, több szakmai szervezet tiltakozik ellene – ezt mondta Navracsics Tibor, a Fidesz vezérszónoka. Hozzátette: a konvergenciaprogram 250 milliárdot vont ki az egészségügyből. – Ahhoz, hogy az életkörülmények gyorsan és tartósan javuljanak Magyarországon, éppen az egészségügyi rendszert kell javítani, nem pedig szűkíteni és megcsonkítani az alapvető szolgáltatásokat – emelte ki Navracsics.
Kökény Mihály MSZP-s szakpolitikus a társadalmi vitáról szólva elmondta: illúzió lenne azt gondolni, hogy egy évekig tartó vita ma Magyarországon kiérlelne egy olyan megoldást, amely mindenkinek megfelelne. Szerinte aki akart, hozzászólhatott az átalakításhoz. Gusztos Péter (SZDSZ) egyenesen arról beszélt, hogy a magánbefektetők „természetesen” profitot akarnak majd kivenni a rendszerből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.