Lapunk birtokába került dokumentumok állítása szerint a Mazsök alelnöke, Tordai Péter – aki korábban a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, utóbb alelnöke volt – ez év szeptember 6-án minősíthetetlen tartalommal és stílusban hordta le Sessler György kuratóriumi tagot, aki a Munkaszolgálatosok Országos Egyesületének elnöke. Tordai kétségbe vonta kuratóriumi társa zsidóságát, „lesvábozta”, és vulgáris szavakkal követelte, rakja ki származása bizonyítására egy adott testrészét az asztalra. Emellett afelől is „érdeklődött”, mit keres Sessler a kuratóriumban, nem lopott-e még eleget. A botrányos szavak azt követően hangzottak el, hogy Sessler és mások 100 millió forint támogatást szerettek volna eszközölni az Amerikai úti zsidó kórház számára (sikertelenül). A jelenet hatására Molnár József, a kuratórium egyetlen nem zsidó tagja, akit még valaha a Miniszterelnöki Hivatal delegált a testületbe, felháborodott hangvételű levelet írt valamennyi kuratóriumi tagnak, követelve Tordai lemondását, mondván: „Aki ilyet tesz, annak nincs helye a kuratóriumban.” A kormányküldött kilátásba helyezte: azt kéri Hiller István kultuszminisztertől, gondoskodjék más delegáltról, aki jobban fel tudja dolgozni azokat a vészkorszakot idéző káromkodásokat, melyek az ülésen szankció nélkül elhangzottak.
Szerkesztőségünkbe eljutott annak a levélnek a másolata is, melyet Eliezer Gilad, a Mazsök kuratóriumának társelnöke írt a közalapítvány felügyeletét ellátó Oktatási és Kulturális Minisztériumba Hiller István tárcavezetőnek. A társelnök felzárkózik Molnár József véleményéhez, ő is sürgeti a rasszizmusgyanús kijelentések miatt Tordai elmozdítását.
– Tisztázódott a kuratóriumban a Tordai–Sessler-féle vita egy olyan alkalommal, melyen Molnár úr nem vett részt – nyilatkozta megkeresésünkre Tordai Péter Mazsök-alelnök, aki emellett jelenleg a budai hitközség elnöke és a Budapesti Zsidó Hitközség küldöttgyűlésének tagja. Szerinte a már „lezárult ügyről” nincs mit mondania, hacsak nem azt, hogy tudomása szerint Hiller István megerősítette őt kuratóriumi tisztében.
A sértett fél, Sessler György azonban ezt mondta lapunknak: csak a közalapítvány működőképességére és a tízezer még élő holokauszt-túlélőre tekintettel nem indított polgári peres eljárást Tordai Péterrel szemben. Ettől függetlenül abszurdumnak nevezte, hogy a szóban forgó kuratóriumi ülésen így léptek fel vele szemben, aki a budapesti gettóban született 1944 novemberében.
A kormánydelegált Molnár József azt közölte munkatársunkkal, hogy továbbra is eljár a kuratóriumi ülésekre, mert fontosnak tartja a közalapítvány folyamatos munkáját. Jelenleg még várja Tordai reagálását levelére. Lapunkat a kultusztárca sajtóirodáján arról tájékoztatták, hogy a minisztérium felszólította Tordai Pétert a lemondásra, de „a kuratórium összetétele nem változott”.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
