Útjára engedtek a kalózok egy tajvani hajót, amelyet csaknem hat hónapja foglaltak el a szomáliai partoknál. A tajvani és kenyai matrózokból álló legénységet is elengedték, egy embert azonban a támadás után megöltek. Ugyanabban a térségben néhány órával korábban két dél-koreai halászhajó is kiszabadult a kalózok fogságából, és az amerikai haditengerészet védelme alatt Jemenig jutott.
A tengeri rablókat minden bizonnyal az bírta jobb belátásra, hogy a sokasodó támadások miatt az amerikai haditengerészet az elmúlt napokban több hadihajót irányított a térségbe – adta hírül a BBC. A múlt héten öt bajba jutott hajónak nyújtottak segítséget, és egy japán kereskedelmi hajót megszálló kalózok járművei közül kettőt elsüllyesztettek. A zsákmány azonban az útonállóknál maradt.
Szomália és Nigéria partjainál több mint száz tengerészt raboltak el és ejtettek túszul kalózok 2007 első felében, megtámadták az ENSZ két segélyszállító hajóját is. Ezeknél a tengeri útvonalaknál ma már csak az indonéziai vizek számítanak veszélyesebbnek.
A kalózok általában a kisebb vízi járműveket veszik célba, de két évvel ezelőtt – mindaddig példátlanul – már tüzet nyitottak egy Bahamában bejegyzett luxustengerjáróra is. Az egyiptomi Alexandriából Szomália felé tartó, 302 utast szállító Seabourn Spiritre automata fegyverekkel és rakétákkal támadtak, 160 kilométerre a szomáliai partoktól. A Seabourn Spirit nem viszonozta a tüzet, a két csónakon közeledő gengszterek mégis megfutamodtak. A legénység ugyanis bekapcsolta az akusztikus riasztót, s a kalózok azt hihették, hogy nagy tűzerővel kell szembeszállniuk.
A blöff azonban ma már nem elég a távol tartásukhoz, az amerikaiak ezért azt ígérik, a jövőben is szemmel tartják az afrikai partokat.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
