Mátyás király öröksége

A reneszánsz éve lesz Magyarországon a 2008. év. Mátyás király trónra lépése 550. évfordulóján az Oktatási és Kulturális Minisztérium részeként működő Reneszánsz Programiroda koordinálásával megszervezett eseménysorozatban mintegy hetven múzeum és kiállítóhely vesz részt. A Magyar Nemzeti Galéria, az Országos Széchényi Könyvtár, az Iparművészeti Múzeum és a Budapesti Történeti Múzeum közös kiállítással emlékezik a jeles évfordulóra.

P. Szabó Ernő
2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a Magyar Nemzeti Galériában tegnap rendezett sajtótájékoztatón elhangzott, a négy tárlat közösen rajzolja meg a korszak kultúrájának, művészetének nagyszabású tablóját, ám az egyes bemutatók önmagukban is teljes egésznek tekinthetők, hiszen a több évvel ezelőtt elindított előkészítő munka során mindegyik intézmény egy-egy sajátos jelenség, problémakör bemutatására vállalkozott. Miközben tehát – mint Bereczky Lóránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója fogalmazott – március közepétől a reneszánsz szellemiségéhez is illő „nemes versengés” indul meg a gyűjtemények között, a kutatási eredmények feldolgozásával, összegzésével a négy kiállítás együttesen járul majd hozzá. Márpedig kutatási eredményekben gazdag volt az a több mint két évtized, amely eltelt azóta, hogy Schallaburgban és Budapesten megrendezték a magyarországi reneszánsz nagyszabású bemutatóját, amelynek hazai változata azóta is a leglátogatottabb magyarországi kiállítás. Eljött az ideje a korszak újraértelmezésének, hangzott el, a tárlatok, amelyek a Szépművészeti tavalyi Zsigmond-kiállításhoz is kötődnek, ugyanakkor nem csupán a reneszánsz korszakának remekműveit mutatják be, de a mecenatúra fontosságát hangsúlyozva üzennek a jelennek is: virágzó kultúra hosszú távon csak ott teremthető, ahol nem látványos gesztusok révén jönnek létre nagyszabású produkciók, hanem ahol a kultúra intézményeinek működését, a szellemi energiák hasznosulását folyamatosan biztosítják.
Ezt tette például Vitéz János váradi püspök, majd esztergomi érsek, a magyarországi reneszánsz egyik legjelentősebb képviselője, akinek munkássága köré az Országos Széchényi Könyvtár Csillag a holló árnyékában – Vitéz János és a magyar humanizmus kezdetei című, a tavaszi fesztivál nyitóeseményeként március 14-én megnyíló kiállításának anyaga rendeződik. A Budapesti Történeti Múzeum március 19-én nyíló kiállítása a Hunyadi Mátyás, a király címet kapta, s mint az alcím mondja, bemutatja, hogyan találkozott Hagyomány és megújulás a magyar királyi udvarban 1458–1490 között. Harmadikként március 25-én az Iparművészeti Múzeumban kiállítása nyílik meg Beatrix hozománya címmel az itáliai majolikaművészet remekeiből. A Magyar Nemzeti Galéria tárlata (megnyílik március 28-án) ott veszi föl a fonalat, ahol a Budapesti Történeti Múzeum kiállítása elejti, vagyis Mátyás király halála évében, alsó határát tehát a Jagelló-kor adja, a fölsőt pedig a XVII. század utolsó harmada. Az egyes tárlatokat tudományos igényű, magyar és angol nyelven megjelenő katalógusok kísérik, s tervezik közös katalógus kiadását is.
Lapunk kérdésére a szervezők elmondták, hogy mintegy 360 millió forintos költségvetésből valósulnak meg a tárlatok. A kiváló szakmai kapcsolatoknak köszönhetően alig akadtak kölcsönzési nehézségek, s jó néhány olyan kiemelkedő értékű műtárgy is a közönség elé kerül majd, amely hazai kiállításon még sohasem vagy igen régen szerepelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.