Egyre inkább átszövi a korrupció és a fehérgalléros bűnözés a gazdasági életet Magyarországon – derül ki a PricewaterhouseCoopers (PWC) legfrissebb nemzetközi felméréséből, amelyben a könyvvizsgáló és pénzügyi szolgáltató cég 40 ország több mint 5400 cégét, köztük 77 magyarországi piacvezető vállalatot kérdezett meg. A kimutatás szerint a hazai cégek immár 62 százaléka válik súlyos gazdasági bűncselekmény áldozatává, azaz a pórul járt vállalatok száma az elmúlt két évben drasztikusan, két és félszeresére nőtt. Mutatónk sokkal rosszabb versenytársainkénál, hiszen a kelet-közép-európai országokban ez az arány 50 százalékos, a világátlag pedig 43 százalékos.
A leggyakoribb visszaélésnek a lopás és a hűtlen kezelés, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos bűncselekmény és a korrupció számít. Megvesztegetés és korrupció áldozatává a hazai cégek 17 százaléka vált, ám a felmérés többi adata arra utal, hogy korrupcióval szinte valamennyi hazai cég találkozik működése során. A PWC kimutatása szerint majdnem minden harmadik esetben kenőpénzt kérnek a hazai cégektől a megrendelésekért cserébe. Üzleti lehetőségtől a vállalatok 44 százaléka azért esik el, mert a versenytárs a megvesztegetés eszközével él. Nyugat-Európában – beleértve az ugyancsak korrupcióval küzdő Olaszországot és Görögországot – ennél nagyságrendekkel kisebb a korrupció aránya: csúszópénzt átlagosan minden tizedik esetben kérnek.
A magyar válaszadók ellen csaknem kilenc alkalommal követtek el gazdasági bűncselekményt az elmúlt két évben, az átlagos veszteség cégenként elérte a 62 millió forintot. Figyelemre méltó, hogy a hazai vállalatoknak csak alig-alig sikerül a bűncselekményből származó veszteségeiket visszanyerni. A cégek 65 százaléka számolt be arról, hogy az őket ért súlyosabb bűncselekmények esetében a kárból semmi nem térült meg. Ez az arány ugyancsak rosszabb a nemzetközi átlagnál. A biztosítás továbbra is csekély szerepet játszik a veszteségek megtérülésében, hiszen a biztosítások alapján csak a veszteség 13 százalékát sikerül visszaszerezni.
A fehérgalléros bűnözésben élenjárnak a diplomás középkorú férfiak, a bűncselekmények kétharmadát ez a réteg követi el. A vezetők jellemzően a kinevezésüket követő két éven belül esnek kísértésbe.
A PWC adatai ellentmondanak Gyurcsány Ferenc keddi kijelentéseinek. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, két nappal ezelőtt a miniszterelnök ünnepélyes keretek között jelentette be, hogy a rendszerváltozás óta most először csökkent mérhetően a szürke- és a feketegazdaság aránya hazánkban.
Egyre súlyosabb a körbetartozás. A harmadik negyedévben tovább emelkedett a fizetésképtelenséggel kapcsolatos eljárások száma, és nőtt a fizetéskiesések miatt keletkezett veszteség is Magyarországon – mutatja a Coface követeléskezelő cég tegnap közzétett felmérése. A vállalatok közötti körbetartozás erősödését mutatja, hogy a számlákat egyre nagyobb késéssel egyenlítik ki. Az átlag fizetési határidő meghaladja a 120 napot, ami jóval magasabb a nemzetközi átlagnál, de a cseh és a lengyel átlagot is csaknem 50 nappal haladja meg.
Emmanuel Macron a védelmi kiadások jelentős emelését jelentette be
