Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ígéretet tett, hogy 2010-re a Budavári Palota és környezetének fejlesztése befejeződik. A kulturális minisztérium idei fejezeti költségvetése is említést tesz a nagyprojektről, amelynek része az egykori Honvéd Főparancsnokság épületének rehabilitációja. Ez utóbbi feladatra három évvel ezelőtt írtak ki pályázatot. Bár a közvéleményt erősen megosztotta, Kis Péter Építészműtermének tervét rangsorolta a legmagasabbra a zsűri, az építész megbízást is kapott, hogy további tervek kidolgozásával igazolja a pályamű megvalósíthatóságát. Évekig nem történt semmi, ám mostanában felgyorsultak az események. Kis Péter terve nincs napirenden, és a hírek szerint pályáztatás nélkül, egyenes megbízással, másként valósulna meg a Dísz tér és a Szent György tér rendezése. A sietség állítólagos oka, az építési engedélynek 2008. február végére jogerőssé kell válnia ahhoz, hogy a projekthez uniós támogatást lehessen nyerni.
Az Építészfórum honlapján nyílt levelet tett közzé huszonöt építész a Dísz tér 17. építészeti tervpályázat kapcsán. A levél írói Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnökének, Z. Halmágyi Judit építészmérnöknek, a Fővárosi Közgyűlés SZDSZ-es képviselőjének, valamint Mányi István építészmérnöknek tették fel a kérdést, igaz-e, hogy a tudtukkal vagy kezdeményezésükkel olyan tervezői csoport alakul, amely tervpályázat nélkül, egyenes megbízással készítené el a budai Szent György téri volt Honvéd Főparancsnokság romjának közpénzek felhasználásával történő áttervezését, s ebben nekik mi a szerepük. Az aláírók kiálltak amellett, hogy Kis Péter építész kapja meg a tervezési megbízást, ám amennyiben a program vagy a helyszín olyan mértékben megváltozott, hogy a pályamű koncepciója tarthatatlan, új tervpályázat kiírását követelik.
Információk szerint a KÖH elnöke, Mezős Tamás skiccelt fel új terveket, amelyek megvalósításához egykori tanítványai segédkeznének. Mivel egy kormányrendelet szerint állami intézmény magának is tervezhet, nem kötelessége a pályázat kiírása – ám ez esetben a KÖH elsőfokú jóváhagyását saját tervének adná meg. A tervezés jogosult aláírójaként Mányi István építész neve vetődött fel.
– Valóban folytak előkészítő megbeszélések az Oktatási és Kulturális Minisztérium kezdeményezésére, felvetődött, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat fogja terveztetni a rekonstrukciót, ám semmilyen megállapodás nem született – ismerte el lapunknak Mányi István építész, aki elmondta, a projektben konzulensként és szakértőként venne részt, amenynyiben a kormány úgy dönt, hogy nem pályáztat. Ő maga a konszenzus híve, állította.
Wesselényi-Garay Andor építész internetes oldalán, a Wérgida néven futó blogban Finta József építész tette közzé az országos és a budapesti építészkamarák vezetőihez írt levelét. Finta József úgy nyilatkozott lapunknak, a pályáztatás mellőzése tisztességtelen eljárás volna. Ha Kis Péter általa jónak tartott tervét a hivatalok nem tartják megvalósíthatónak, akkor új, nemzetközi pályázat kiírását javasolja. Kis Péter szerint a terveken lehet változtatni, azt viszont nem érti, ha tervezőgárdájának korábban bizalmat szavaztak, akkor azt miért vonták meg tőlük. Mezős Tamás a kamarai ülés után kíván nyilatkozni.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
