Nicolas Sarkozy francia elnök kedden Washingtonban kijelentette: az iraki háború miatti amerikai–francia nézeteltérés már a múlté. A hivatalos látogatásra aznap délután az amerikai fővárosba érkezett francia államfő első programján, az Amerikai– Francia Üzleti Tanács rendezvényén azt is leszögezte, hogy Párizs „kemény fellépéshez” ragaszkodik annak érdekében, hogy megakadályozzák Iránt az atomfegyver megszerzésében. Elemzők szerint Sarkozy jelképes és tartalmi értelemben is az amerikai–francia jó viszony helyreállítására törekszik. Az MTI beszámolója szerint Sarkozyt elkísérte amerikai útjára az Iránnal szembeni kemény fellépést szorgalmazó Bernard Kouchner külügyminiszter, valamint Rachida Dati igazságügy-miniszter és Christine Lagarde pénzügyminiszter, aki éveket töltött Chicagóban, és a kemény amerikai munkaerkölcs híve. „A küldöttség minden egyes tagja egy új Franciaországot képvisel” – mondta Sarkozy, akinek az oldalán viszont már nincsen first lady; az elnök és felesége, Cécilia október közepén jelentették be válásukat.
A rendkívül barátságos washingtoni hangnemnek ellentmondanak a francia köztársasági elnök októberi, moszkvai kijelentései. Az orosz főváros egyik műszaki főiskoláján tartott előadásában Sarkozy a többközpontú világrend mellett állt ki, s azon véleményének adott hangot, hogy a mai világot nem vezetheti egyetlen ország. Az államfő azt is kijelentette, „az Egyesült Államok barátja vagyok, de nem vazallus”.
A hét végén Washingtonba látogat a német kancellár is. Angela Merkel az iráni válság diplomáciai megoldását kívánja sürgetni. A kancellár a Berliner Zeitung című napilap tegnapi számában azon meggyőződésének adott hangot, hogy felhívása George Bush elnöknél „nyitott fülekre” talál.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
