Spórolás a beteg gyermekeken

A tanácstalanság, a döntések előkészítetlensége és a szakmai tervezés teljes hiánya miatt a mai napig nem tudni, hogy a gyermekkórházi ágyszámleépítések után hol és hogyan fogják megoldani a budai oldal, illetve a hozzá tartozó agglomeráció több százezer gyermekének kórházi ellátását. Az egészségügyi tárca – bár a leépítésekről maga döntött – a felelősséget most a fővárosi önkormányzatra hárítja, eközben az érintett kórházak igazgatói csak latolgatják, mi várható néhány hét múlva.

2007. 11. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spórolás szempontjait ugyan sikerült érvényesítenie az egészségügyi tárcának a kiváló kihasználtságú Budai Gyermekkórház és a Svábhegyi Országos Gyermekgyógyintézet aktív ágyainak felszámolásával, a budai és Buda környéki gyermekek kórházi ellátását megoldó koncepció azonban még csak nem is körvonalazódik. A megoldás felelőse az egészségügyi ellátást illetően ugyan maga a szaktárca lenne, a gyermekellátás jövőjét firtató kérdésünkre azonban a fővárosi önkormányzatot, vagyis a fenntartót jelölték meg válaszadóként. Márciusban a Budai Gyermekkórházban a tárca szüntette meg a fekvőbeteg-ellátást, amely közel száz ágy leépítését jelentette, ezzel párhuzamosan a svábhegyi kórház bezárásával is több mint 200 ágy szűnt meg, jelenleg pedig egyedül a Szent János Kórház végzi el a gyermekellátás oroszlánrészét, és a sürgősségi ellátást is. A megtakarítás lényege, hogy az aktív ágyak számát ebben az intézményben nem növelték – a fejlődésneurológiai 20 helytől eltekintve –, így most alig 90 aktív ágy áll itt rendelkezésre. A Szent János Kórház egyelőre még állja a sarat, de jól mutatja a bizonytalanságot, hogy az érintett intézmények vezetői maguk is csak annyit tudnak: januártól egyetlen kórház lesz felelős a szakterületért. Arra azonban senki sem tudja a választ: hol és hogyan fogják megszervezni az ellátást.
– Észak-budai Egyesített Gyógyintézetek néven a fővárosi önkormányzat három intézményt von össze: a Szent Margit Kórházat, a Budai Gyermekkórházat és a Szent János Kórházat – fogalmazott Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház orvos-igazgatója, hozzátéve: a végleges szakmai struktúráról csak a jövő év első felében várható döntés. Így most azt sem tudni, hol, milyen szervezeti felépítésben képzelik el a budai centrumot. Nyulasi reméli, hogy a kórházi infrastruktúra miatt a helyszín a János-kórházban lesz, annál is inkább, mert a Margitban régebben sem volt gyermekellátás. Másképp látja a helyzetet Horváth Csaba, az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes, aki lapunknak elmondta: a Margit-kórházban van a legnagyobb esélye a centrum kialakításának. (Ennek ellentmond, hogy a tárca korábban éppen arra hivatkozva csökkentett ágyszámot az intézményben, hogy innen gyorsabban elérhetők a pesti kórházak.) – A gyermekellátási centrumról március eleje előtt semmiképpen sem születik döntés, és ágyszámleépítésről szó sem lehet – erősítette meg Horváth Csaba.
Az elképzelések egyeztetése, a tervezés és a beruházások megvalósításáig azonban még több mint egy év is eltelhet, addig is marad a teljes bizonytalanság és a Szent János Kórház túlterheltsége – vélik szakértők. Szakmai szervezetek szerint az évente több mint 100 ezer beteg gyermek ellátása enyhén szólva is nehézkes egy intézményben, annak dacára is, hogy a zsúfoltság miatt sokan már a pesti oldalon lévő, szintén túlterhelt intézményekbe viszik gyermekeiket.
Badacsonyi Szabolcs, a Budai Gyermekkórház vezetője is csak a kórházösszevonás tényét tudta lapunknak megerősíteni, a január elseje utáni folytatás mikéntjéről ő sem tudott biztos információt adni. – Az aktív ágyakat az intézményben még tavasszal megszüntették, és az ellátó személyzet létszáma is egyharmadával csökkent, annak ellenére, hogy a kórház kihasználtsága teljes volt – mondta Badacsonyi, jelezve: télen 80-90 százalékban foglaltak voltak az aktív ágyak, de a száz százalékot egy-egy járvány esetére kell fenntartani. A kórházban csak 70 rehabilitációs és 30 krónikus ágy maradhatott.
Emlékezetes: a kórházat érintő megszorítások miatt Láng Zsolt II. kerületi polgármester változtatási tilalmat rendelt el a gyermekkórház négymilliárdra becsült ingatlanjára, így az esetleges új tulajdonos csak kórházként működtethetné az ingatlant, amelyen két hőforrás is található – olvasható a polgármesteri határozatban. Láng korábban több nyilatkozatában is sejtette: a kórház ágyszámának leépítése mögött az igen értékes és jó fekvésű ingatlan értékesítése húzódhat.
A Fidesz szakpolitikusa, Mikola István leszögezte: a gyermekkórházak példája is mutatja, hogy szakmai előkészítettség nélkül születnek meg döntések. – Az ellátás biztosításáért a tárca és a szakminiszter felelős, hiszen a kórházak bezárásáról és az ágyszámleépítésekről is ők hoztak döntést – szögezte le Mikola, aki szerint nem ez az első eset, hogy súlyos ellátásbeli gondok esetén a minisztérium a fenntartó önkormányzatokra terheli át a felelősséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.