Védetté válhat négy Duna-sziget

Jövő év elején megszülethet a döntés négy értékes állat- és növényvilágnak otthont adó sziget természetvédelmi területté nyilvánításáról a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban. Három közülük Esztergomnál található, egy pedig Süttőhöz tartozik. A változás miatt szigorúbb feltételekkel látogatható majd a terület.

Berta Hajnal
2007. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél évtizedes törekvés végére kerülhet pont azzal, ha jövő év elejéig – legfeljebb 2008 első fél évében – döntés születik a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban a Dunai Szigetek Természetvédelmi Terület megalapításáról. Az Esztergom közigazgatási területéhez tartozó három sziget – a Nyáros-, a Körtvélyes- és a Csitri-, illetve a süttői sziget – védetté nyilvánítási folyamata 2002-ben vett fordulatot, amikor a Duna–Ipoly Nemzeti Park lett a földek vagyonkezelője. Az idén márciusban zárult le az oltalmat szorgalmazó előterjesztés véleményezése, a közeljövőben pedig a területileg illetékes szervek utolsó egyeztetése is megtörténhet – tudatta lapunkkal Baranyai Zsolt, a Duna–Ipoly Nemzeti Park ökológiai referense, s hozzátette: ezután küldheti el a környezetvédelmi tárca a többi minisztériumnak is a tervezetet.
A tavaszi véleményezési szakaszban csupán egyetlen érdemi észrevétel érkezett az előterjesztésre: a halászati jogokkal rendelkező Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége kifogásolta a teljes halászati tilalmat. Végül sikerült dűlőre jutni, hiszen a horgászoknak is érdekük az orvhalászat megakadályozása, a vízpartok védelme. A szövetség felajánlotta azt is, hogy a horgászjegyeken felhívják a figyelmet az új szabályokra. A jelenlegi használati feltételeket rögzítő szerződést 2015-ben a megváltozott körülményekhez igazítják.
A védetté nyilvánítás további szigorításokat hoz magával. A szigeteken nem köthetnek ki például a vízitúrázók, a belső részeket pedig csak vezetővel látogathatják korlátozott létszámú csoportok. Az erdőket, kaszálókat is meghatározott kezelési terv szerint művelhetik gazdáik. Az intézkedések indokoltak, hiszen a szigeteken ritka mocsári, ártéri flóra, védett növényfajok figyelhetők meg, köztük a szibériai nőszirom vagy a nyári tőzike. Hasonlóan sokszínű a vidék állatvilága is, többféle szitakötő, tarajos gőte, mocsári teknős él a vizes részeken. Visszatért ide az európai hód, előfordul a vidra, a hermelin, a nyest és a mogyorós pele is. A szigetek legnagyobb értéke ugyanakkor a gazdag madárvilág, ornitológusok eddig 241 fajt azonosítottak, ezekből mintegy száz költ a területen. Megtalálható errefelé a kerecsensólyom, a fekete gólya, a rétisas és a kiskócsag egyaránt.
További érdekesség, hogy kultúrtörténeti értékeket is rejt a Nyáros-, illetve a Körtvélyes-sziget. Az előbbin török kori, 1646-ra datált, ötszögletű föld- és cölöpvár maradványai találhatók, és mindkét szigeten felfedeztek régi határköveket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.