2011-ig biztos nem csökkennek a terhek

A tegnap elfogadott konvergenciaprogram szerint hazánkban még 2011-ben is magasabb lesz az adóterhelés, mint 2006-ban volt, jóllehet tavaly szeptemberben az adó- és járulékemelések egy része már életbe lépett. Veres János 2009-től ígért változást, igaz, akkor is csak az adóterhelés átrendezését.

Szabó Eszter
2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánknak még évekig kényszerpályán kell haladnia az elmúlt évek megalapozatlan gazdaságpolitikája miatt – mutatják a kabinet által tegnap elfogadott konvergenciaprogram adatai. Eszerint az idén még a korábbi kormányzati mutatókhoz képest is nagyobb mértékben, több mint két százalékponttal emelkednek az adóterhek, s az adóprés jövőre sem enyhül. A 2011-ig szóló adatsor szerint még 2011-ben is nagyobb lesz a lakosságra és a vállalkozásokra nehezedő adóteher, mint tavaly volt, jóllehet, az adó- és járulékemelések egy része már 2006 szeptemberében életbe lépett. A frissített konvergenciaprogramot ismertető Veres János pénzügyminiszter a tehercsökkenés várható időpontját firtató kérdésekre azt válaszolta, hogy 2009-től az adóterhek érdemi átrendezésére nyílik esély.
Az új programból kiderül: a kormány végleg feladta az idei gazdasági növekedésre vonatkozó amúgy is szerény terveit, s a korábbi 2,2 százalékos bővülési ütemet 1,7 százalékra módosította. Jövőre a kabinet 2,8 százalékos dinamikával számol.
Romlottak az inflációs számok is az új programban. Az idén a korábban tervezett 6,2 százalékkal szemben várhatóan 7,9 százalékos lesz a pénzromlás, s az infláció jövőre is csak 4,8 százalékra mérséklődik. A 2008-ra megadott drágulás még így is magasabb a Magyar Nemzeti Bank által megjelölt mértéknél, erről azonban Veres János azt mondta, hogy a kabinetnek nem kell feltétlenül elfogadnia a jegybank hivatalos prognózisát.
Az államháztartás hiánya az idén várhatóan a GDP 6 százalékára süllyed, jövőre pedig 4 százalékos deficit várható.
Az euróbevezetés dátumát a frissített program sem határozza meg, ám az adatokból kitűnik, hogy hazánk 2013 előtt nem lesz képes átvenni a közös uniós valutát. Eurócsatlakozásunk legfőbb akadálya a magas infláció és az államadósság, amely az idei 65,6 százalékról jövőre 66,1 százalékra emelkedik. Az adósságállomány lassú csökkenése legkorábban 2009-ben indulhat meg, a bevezetési követelmények azonban 60 százalék feletti adósságráta esetén több éven keresztül folyamatosan csökkenő adósságot határoznak meg az euró átvételéhez.

Hiányzó felelősség. Ha a most alakuló közpénzügyi szabályozást már 2002-től alkalmazták volna, az akár 40 százalékkal is csökkenthette volna az eladósodottságunk mértékét – jelentette ki tegnap Kovács Árpád. Az Állami Számvevőszék elnöke szerint a költségvetés bevételi oldalánál, tehát az adófizetésnél az állampolgároknak és a vállalkozásoknak súlyos szankciókkal is szembe kell nézniük, a kiadási oldalon azonban a felelősségre vonás ma még teljesen hiányzik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.