Alulról még lejjebb juthatnak

Az már az őszi idény végén biztos volt, hogy a Sopron és a Tatabánya telel a labdarúgó NB I alvégén, ám a sereghajtók helyzete azóta is bizonytalan. Sopronban jelenleg gőzerővel keresik az „eltűnt” olasz többségi tulajdonosokat, de nem nagyon találják, Tatabányán egyelőre „csak” az edző nincs meg, no meg villanyvilágítás sem lesz, amely az első osztályú licenc egyik feltétele. A gondok közepette a helyi önkormányzatok – ha már a nevüket viselik a klubok, amelyben kisebbségi tulajdonosok – próbálják menteni a menthetőt. Vagy menthetetlent?

2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December 8-án az MLSZ tökéletes baklövésének bizonyult Ligakupa előre hozott, 3. tavaszi fordulójával fejeződtek be erre az évre a hazai futballcsaták. Hétszázan, illetve háromszázan látták, ahogy az NB I-ben 5 ponttal utolsó Tatabánya Zalaegerszegen kap egy hetest (0-7), a 11 ponttal utolsó előtti Sopron pedig Győrben egy négyest (1-4). Stílszerűen búcsúzott tehát a két gárda 2007-től, amelynek még nincs vége a számukra sem, hiszen akár a pályán kívül is ellehetetlenülhetnek. Mivel a sereghajtók városuk nevét viselik, s ezáltal azokat képviselik, a helyi önkormányzatoknál is érdeklődtünk, hogyan tervezik a közös jövőt a sikertelenséget sikertelenségre halmozó labdarúgókkal.
Sopronban Abdai Géza sportért felelős alpolgármester elmondta: a csapatot működtető kft.-ben 21 százalékkal kisebbségi tulajdonos önkormányzat egy átvilágító vizsgálatot végeztetett, hogy tisztába kerüljön a klub valós helyzetével. A mai közgyűlésen már egy ütemtervet szeretnének megtárgyalni. „A szóbeszédnél jóval kevesebb a tartozás, de nem vetne jó fényt a klubra, ha még a tisztázás előtt összeget mondanék” – fogalmazott az alpolgármester. Azt azért elárulta, hogy például a Székesfehérvárott felhalmozott több száz milliós tartozásokhoz képest Sopronban nagyságrendileg kevesebb pénzről van szó. Viszont több tétel visszafizetési ideje lejárt vagy lejár az év végéig, például a játékosok és az MLSZ felé, előbbiek szerződésszegés címén elmehetnek, a szövetség pedig kizárhatja a gárdát az átigazolásokból.
A város a legsürgetőbb kifizetéseket állná, de kisebbségi tulajdonosként kicsi a mozgástere az intézkedésre. A 79 százalékos többségi tulajdonos, londoni bejegyzésű olasz cég képviselői (Righi, Trunfio és a többiek) viszont eltűntek. „Pedig szívesen beszélnénk velük, a tolmácsnőnk órákon át próbálja elérni őket telefonon, de ha sikerül, akkor is legfeljebb ígéreteket kap tőlük, igazából nem tudjuk, hogy mit akarnak” – vázolta a helyzetet Abdai Géza. Mint elmondta, Sopron ebben az évben 35 millió forintot áldozott a csapatra, 38 milliót a stadion fenntartására, 20 milliót, majd még kétszer ötöt (utóbbit a jövő évi támogatás terhére), öszszesen tehát 30-at az utánpótlásra. „Akkor határozta el a város, hogy résztulajdonos lesz a labdarúgó kft.-ben, amikor még egy erős, hiteles támogató, a Matáv állt a csapat mögött. Ez a modell most is jól működik a helyi férfi és a női kosárlabdában. Aztán jött Vízer úr, majd ment, s ekkor megvehettük volna az egész céget, de egy profi fociklub fenntartása, ugye, nem önkormányzati feladat. Komolyan gondoltuk a futballügyet, elkészítettük a stadion befedésének a tervét, de most nem tudunk továbblépni. Abban reménykedünk, hogy valamelyik olasz végre megvilágosodik…” – mondta az alpolgármester.
A sereghajtó Tatabányánál pontszámban rosszabb a helyzet, de legalább a többségi tulajdonos korrekten képviselteti magát. Török József ügyvezető igazgató egyelőre arról próbálja meggyőzni az amerikai „főnököt”, David Altamorét, hogy Détári Lajos üljön az elárvult kispadra, ne az Altamore által favorizált, jelenleg Moldovában dolgozó ecuadori Octavio Zambrano. A napokban mindenesetre döntés születik ebben az ügyben, miközben több játékos (Kriston, Caugherty, Filó) már távozott Tatabányáról. Török József elmondta, december 31-ig kaptak haladékot az MLSZ-től, hogy a világítást kiépítsék a stadionban, de abból nem lesz semmi. „A licenc 27 kritériumából 26-nak megfelelünk, ennek nem, s a polgármester úr már írt is erről egy levelet az MLSZ-nek. A helyzet visszás, hiszen az UEFA licencszabályzata szerint csak az esti mérkőzésekre kellene világítás, tehát délután nyugodtan játszhatnánk hazai pályán. Várom, hogy a szövetség milyen döntést hoz” – fogalmazott az ügyvezető.
László Ferenc, Tatabánya jegyzője megerősítette, hogy nem lesz világítás, s ez ügyben folyik a párbeszéd az MLSZ-szel. „A város hat százalékban tulajdonos a labdarúgó kft.-ben, de ennél jóval nagyobb, körülbelül fele arányban viseli a terheket, s komolyabb a beleszólása is az ügyekbe. A nagycsapatra 2007-ben szűk 40, az utánpótlásra 15, a stadion fenntartására 10 millió forintot fordítottunk. Februárban ül össze a közgyűlés, hogy megtárgyalja a költségvetést, a további támogatásról ez a testület dönt.”
Sopronban és Tatabányán tehát egyelőre a bizonytalanság a biztos, no meg az, hogy a helyi önkormányzatok egyelőre kiállnak a gyengécske futballklubok mellett. Kérdés, meddig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.