Az ünneptelenekről is szól a karácsony

Sokan, sokféleképpen fogalmazták meg az év vége felé: nehéz most átélni a magasztos ünnepet. A küszöbönálló karácsony alkalmából szólaltattuk meg a három tradicionális nagy egyház egy-egy képviselőjét.

Joó István
2007. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katolikus részről Veres András, a szombathelyi egyházmegye püspöke megérti azokat, akik keveslik magukban az ünnepi érzületet. A főpásztor lépten-nyomon azt tapasztalja, hogy az emberek nagyfokú elszegényedési spirálba kerültek, s ennek lelki következményei is vannak. Rámutatott, hogy az erkölcsi amortizáció súlyos foka a harmadik nagy országos gond. Visszatekintőleg megállapította: a politika az idén is próbálkozott az egyházellenesség kártyájával, akár az egyházi közintézmények finanszírozása, akár a Magyar Gárdával való hírbe hozás terén. – Ilyen körülmények között nem kis feladat volt helytállni 2007-ben – jegyezte meg, hozzáfűzve, a hívek ezek ellenére is tudtak örülni mindannak, amit a Szent Erzsébet- és Szent Imre-év, illetve az ötven éve meggyilkolt vértanú pap, Brenner János emlékéve jelentett. A katolikus püspök tapasztalata szerint mind többen az egyháznál keresik azt a stabilitást, amelyet elveszni látnak a társadalmi földcsuszamlást tapasztalván. Nagyobb városok plébániáin csoportosan történik a szentségek vételére való felkészítése azoknak, akiknek korábban nem volt semmiféle kapcsolatuk az egyházzal. Kérdésünkre, nem tartja-e úgy, hogy a porig alázó megszorító intézkedésekre elégtelen a társadalom reakciója, Veres András azt felelte: az emberek már abban sem hisznek, hogy egyáltalán demokráciában élnek. Hangsúlyozta, hogy az egyházaknak a párbeszéd útján kell megmaradniuk, természetesen a leghatározattabban kiállva azok igazsága mellett is, akik nem tudják saját igazságukat megvédeni.
– A szolidaritásról kell, hogy szóljon 2007 karácsonya – vélekedett lapunknak Fabiny Tamás, az északi evangélikus egyházkerület püspöke. Megvilágította: a szolidaritás az egyházak szótárában is ott van. Az egész Szentírás erről tanúskodik. Az emberi szolidaritás mögött forrásként ott az isteni szolidaritás, az egyház prófétai szolgálatához pedig hozzátartozik a vigasztalás. Mindez a püspök szerint most különösen időszerű. – Mély válságban van az egyház hagyományos kereteihez leginkább kötődő parasztság, napi megélhetési gondjai adódnak a gyülekezetek gerincét alkotó középosztálynak, de az egész ország, nemzet is vigaszra szorul – fogalmazott. Kinyilvánította, hogy már csak azért is felháborítónak tartja az egyik nagy áruházlánc ünnepi reklámját („Hülye, aki nem ünnepel!”), mert igen kevesen tudnak ma bensőségesen ünnepelni. – Ennek a konzumidióta szólamnak a kiagyalói átlépnek azokon, akik az aluljárókban fetrengve töltik a karácsonyt, akik annyira elszegényedtek, hogy sem karácsonyfát, sem tűzifát nem tudnak vásárolni, ráadásul értéktelennek tartják azt az embert, aki nem hajlandó parancsra cselekedni – mondta Fabiny Tamás. Azt javasolta: mi annál inkább gondoljunk az ünneptelenekre és arra: az első karácsony, ama „csendes éj” nem ünnepi csillogások közepette zajlott. Már Jézus élete hajnalán igaz volt, amit ő felnőttként így fogalmazott meg: „A rókáknak barlangja van, az égi madaraknak fészke, de az Emberfiának nincs hova fejét lehajtania.”
Arról, hogy mit is jelent az egyházi szolidaritás a gyakorlatban, az evangélikus püspök kifejtette: a karácsonyi örömhír mindenkié. Ezért tart az egyház sok istentiszteletet kórházban, börtönben, hajléktalanszállón, ezért látogatnak meg sok elesett embert is. Karácsonykor pedig meghirdetik az „apróval az aprókért” akciót. Vagyis a tavasszal az amúgy is bevonásra kerülő 1 és 2 forintosokat a következő hónapokban gyűjteni fogják a templomokban, s ebből az evangélikus óvodáikat fogják támogatni.
Amikor a Református Iszákosmentő Misszió vezetőjét, Némethné Balogh Katalint felkerestük, éppen karácsonyi levelek feladásával foglalatoskodott. A címzettek: akik valaha igénybe vették vagy jelenleg is igénybe veszik a misszió segítségét szenvedélybetegségük leküzdésében. A buzdító levél a rehabilitáció tartósságát célozza. Mintegy 3000-en vannak, akikkel ez a református szolgálati ág kapcsolatot tart. Balogh Katalin tapasztalata az, hogy egyre többen vannak az olyan nehéz helyzetű emberek, akiknek pszichiátriai diagnózisuk is van. Közöttük rengeteg a pszichózisba, depresszióba hulló, küzdeni nem képes, harminc év körüli fiatal. Ennek okai többek között: létbizonytalanság, értékválság, hitetlen, csonka családi háttér, alkalmi párkapcsolatokban, új vallási mozgalmakban való megmerítkezés. – A gyógyulás útját együtt járjuk a függőségből szabadulni akarókkal, hiszen mi is rászorulunk annak a megújító erejére, aki karácsonykor elérkezett a világba – tett bizonyságot a Megváltó mellett a református misszióvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.