Kubinyi Andrást, a magyar középkortudomány kiemelkedő kutatóját és oktatóját kísérik holnap utolsó útjára rokonai, barátai, tanítványai. November 9-én, 79 éves korában hunyt el az akadémikus, a középkori történelem és régészet iskolateremtő kutatója, akinek eredményei teljesen új irányt adtak Mátyás király alakja és országa vizsgálatához. Új megvilágításba helyezte a Jagelló-korszakot, közel négyszáz tudományos közlésében és könyveiben mutatta be az arisztokrácia, a városok, a parasztság életét.
Munkásságának jelentőségét nem csupán hatalmas szakirodalmi tevékenység jelzi, hanem oktatói pályája is. Kubinyi András a legjelentősebb és legnagyobb tanítványi kör létrehozója volt, valóságos tudósiskolát nevelt ki az elmúlt évtizedekben a középkorral foglalkozó szinte minden tudományterületen. Megkérdőjelezhetetlen, hatalmas tudásával, páratlan forrásismeretével példát mutatott a szakmai értékekre, diákjai tanulmányait mindig érdeklődéssel figyelte, életüket az egyetem elvégzése után is nyomon követte.
Pályája elsősorban két intézményhez kapcsolódott, a Budapesti Történeti Múzeumhoz és az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez. Még a múlt tanévben is a katedrán állt, összesen harminc esztendőn keresztül oktatott. Az ELTE régészeti tanszéke, majd ugyanott az általa alapított és nyugállományba vonulásáig vezetett magyar középkori és kora újkori régészeti tanszéke az ő munkássága révén vált e tudományterület nemzetközileg elismert oktatási központjává. Munkásságában a pénztörténet, a heraldika, a családtörténet, az intézménytörténet, a kormányzattörténet szintén hangsúlyos szerepet játszott.
Magyar Péterék az EPP-vel és a baloldallal közösen mentegetik Ursula von der Leyent
