A mintegy 750 ezer fős közszférát képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) is úgy döntött, nem vesz részt az egészségbiztosítási „reform” ellen a Liga Szakszervezetek által meghirdetett december 15-i demonstráción, illetve a két nappal később kezdődő általános sztrájkban. Bár maga is kifogásolja, hogy a kormány nem folytatott szakmai, társadalmi vitát a tervezetről, illetve hogy a kritikákat semmibe veszi, a konföderáció mégis a konfliktus tárgyalásos rendezésében bízik. A SZEF tagszervezetei ugyanakkor önállóan dönthetnek a Liga felhívásához való csatlakozásról.
Ismert, a Liga december 17-től – az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényjavaslat zárószavazásának napjától – általános, határozatlan idejű sztrájkot hirdetett, ha addig a kormány nem vonja vissza elképzelését. Mivel a konföderáció szerint az egészségügy privatizációja olyan súlyos csapás a magyar társadalomra, amit minden törvényes eszközzel meg kell akadályozni, a Liga egyúttal kérte a társszakszervezeteket, hogy csatlakozzanak a nyomásgyakorláshoz. A Medgyessy Péterrel és Gyurcsány Ferenccel a választások előtt együttműködési megállapodást kötő Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége is a távolmaradásról döntött kedden. A konföderáció abban bízik, a napokban meggyőzheti az országgyűlési képviselőket arról, hogy ne szavazzák meg az egészségbiztosítási törvényt.
Az Autonómok sem támogatják a Liga akciósorozatát, noha katasztrófával fenyegetőnek tartják a kormány tervét. Borsik János elnök szerint ezután is akcióznak, „de nem kiabálják bele a világba követelésüket, hanem egyeztetés, tárgyalás után a közös egyezséget jelentik be”. Akárcsak a társadalmi szolidaritás napján, a Munkástanácsok viszont ismét a Liga mellé állt. – A cél, hogy a kormány gyalázatos terve ne sikerülhessen, azaz ne privatizálhassa az egészségügyet. Ezért nemhogy egy alkotmányos alapon álló párttal, hanem magával az ördöggel is öszszefog az ember – indokolt Palkovics Imre elnök.
Gál Kinga: Von der Leyen agóniája ma bizonyítottan elkezdődött
